Проф. Пламен Киров: Ако успее да изготви бюджет, значи парламентът все пак е свършил някаква работа


Процедурата по избор на председател на НС можеше да продължи и 7 дни, но щеше да се намери изход от ситуацията. Подходи се шаблонно към правилата. По тях бяха гласувани предишните председатели, но Народното събрание не беше толкова фрагментирано и политическите сили нямаха такова желание да не си говорят. Първо депутатите трябваше да запишат, че не може да се гласува с „въздържал се“.
Можеше вотът да е поименен или таен, а така видяхме как се спазваше партийната дисциплина. Депутатите се предовериха на старите правила. Всички спъваха процеса по равно.
Има парламентарна традиция – първият измежду равни се излъчваше от най-голямата по численост парламентарна група. Не беше толкова важно от коя партия ще е председателят, ако се извиси над партийните страсти.
Той трябва да бъде политически неутрален. Виждали сме го, както и когато председатели са имали политическо пристрастие. Те обаче са си тръгвали. Стефан Савов се прости с поста си, Димитър Главчев, Огнян Герджиков и Никола Минчев също. Опитваха се да дават известен бонус на политическите сили, от които произлизат“.
Това заяви пред БНТ проф. д-р Пламен Киров, ръководител на катедра „Конституционноправни науки“ в СУ „Свети Климент Охридски“.
„Законопроектът за хартиените бюлетини е един от всичките, а те досега са над 20. Дали ще се стигне до него, или не, ние не можем да гадаем. Вече се отвори възможността за президента за консултации с парламентарните групи. Какъв ще е срокът, зависи от Румен Радев. Това няма да му е за първи път. Понякога ги сбива в рамките на два часа, но може да ги прави поотделно с всяка група в отделен ден и да ги повтори.
„Избори през декември“ са достатъчно основателна причина за президента да разтегли процедурата и по връчване на мандатите. Струва ми се в сферата на фантастиката парламентът да успее да разгледа 22 закона за Плана за възстановяване.
Ако успее да изготви бюджет, значи Народното събрание все пак е свършило някаква работа. Конституцията ни върши работа, за разлика от хората. Нова форма на управление със същите лица няма да доведе до нищо по-различно от сегашната ситуация“, каза още проф. Киров.
Епицентър