България

Започва процедурата за промени в Конституцията, без ДПС не могат да минат

В Народното събрание започва процедурата за промени в Конституцията – предложенията за промени в основния закон влизат в създадената за целта парламентарна комисия.

Обществено обсъждане на промените в Конституцията ще се проведе в парламентарната комисия по конституционни въпроси.

Предишното обществено обсъждане в комисията се фокусира единствено около прокуратурата, като беше решено да се прецизират текстове, свързани с функциите на Главния прокурор и правомощията на държавното обвинение.

Сред останалите предложения е служебният кабинет да не се предлага от президента, а Висшият съдебен съвет да бъде разделен на две.

 

Ако Конституцията не бъде приета под тази форма, ключовите министри подават оставка, заяви вчера Ивайло Мирчев от ДБ.

Без ДПС промените няма как да минат, нужни са 160 гласа, посочи той.

Основните промени са свързани със съдебната реформа, ограничаване правото на президента при съставянето на служебно правителство и отпадането на изискването министрите и депутатите да са само български граждани.

От проекта отпадна идеята за смяна на националния празник – от 3 март на 24 май.

Съдържанието на внесените текстове от Конституцията е противоконституционно, обяви Татяна Дончева. Според нея няма кой професионално да напише текстовете в тази концепция и това е истинската драма.

През тази и следващата седмица предстоят и трите четения в пленарната зала, през които трябва да премине проектът. Трите гласувания трябва да съберат всеки път по минимум 160 гласа.

През октомври промените в конституцията не бяха приети на първо четене от депутатите. „За” тогава гласуваха вносителите ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, но събраха само 161 гласа, а тогава бяха необходими 180 гласа.

Миналата седмица депутатите обсъдиха измененията, свързани със статута и правомощията на главния прокурор.

Промените бяха внесени в края на юли, а подпис под законопроекта сложиха депутатите от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. 

На 8 декември предстои промените в Конституцията отново да бъдат обсъдени в пленарната зала.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button