Проф. Маринов: Изненадах се от смс-а на Петков за ареста на Борисов – абсурд е премиерът да арестува


„Не може една политическа партия едва ли не да излиза с манифест, със свое основно послание „Ние ще вкарваме в затвора“. По принцип партиите не вкарват в затвора. Аз и затова се учудих много – ако това е вярно, разбира се, което твърди Слави Трифонов, че Кирил Петков е пратил един горд SMS „Арестувах Бойко Борисов“ и т.н. Министър-председателят не арестува – това е абсурд! Дори самото мислене от този тип е абсурдно.“
Това заяви в интервю за Агенция „Фокус“ проф. Александър Маринов – политолог и председател на Стратегическия съвет към президента.
Според него споровете дали посланик Елеонора Митрофанова трябва да бъде поканена на тържественото откриване 48-то НС и дали украинският президент Владимир Зеленски да направи обръщение, са на светлинни години не само от интересите на огромното мнозинство на българите, но и от най-непосредствените задачи пред парламента.
„Вместо да намерят начин да разговарят за евентуалните допирни точки, приоритети и цели на едно управление, или да преговарят за правителство, те се разправят с неща, които са… какво да ви кажа, това просто наистина е нелепо. А на всичкото отгоре, това се изкарва като някакъв супер важен политически въпрос. И защо се чудим тогава, че 2/3 от българите не искат да гласуват, а хора, колкото за една парламентарна група, отиват и гласуват с „Не подкрепям никого“. Това е съвършено логично и за съжаление, се очертава така и да продължи“, коментира проф. Маринов.
„Аз смятам, че ще е много интересно да видим, ако излязат тези три-четири партии и кажат на избирателите, включително на своите – „Друго не може да направим за вас, обаче – ето, виждате ли, не поканихме Митрофанова“. Да видим колко ще се зарадват избирателите“, заяви политологът.
„Парламентът е силно фрагментиран и политическа коалиция не е възможна. Значи трябва да се търси някаква програмна територия, на която евентуално да се съгласят партиите, че трябва да работят в обозримо бъдеще, кратко бъдеще. Но както виждате, няма и намек за такива теми и се създава впечатление, че партиите вече се готвят за следващите избори“, обясни политологът.
Той коментира и предложението на ГЕРБ-СДС към „Демократична България“ заедно да внесат искане в Народното събрание, за изпращане на оръжие за Украйна, по което все още няма отговор от ДБ.
„Това би било поредното нелепо изпълнение на българските партии в парламента. Значи от първия ден, когато трябва, вместо да се конституира парламентът, да започне работа за сформиране на комисиите… Чакат голям брой законопроекти, подготвени от правителството във връзка с Плана за възстановяване и устойчивост; вероятно до една седмица или до десет дни ще бъде внесен най-късно проектът за бюджет. За тази цел, за да може да работи парламентът, трябва да има комисии. Тези комисии трябва да бъдат съставени. Трябва да се гледат вероятно някакви промени в Правилника на Народното събрание. Вместо да се захванем за нещо, което е конкретно и което може да допринесе за решаване на проблемите на огромната част от българите, те сега решават за оръжие. И ми е много любопитно какво ще се случи, какво ще решат и най-вече как ще реагират българските граждани на това решение, защото това ще е още една стъпка, поредна, за въвличане, за опасно ангажиране на България с военните действия в Украйна, официално, държавно ангажирана“, обясни проф. Маринов.
„В България има една партия, която е по-голяма от всички останали взети заедно, макар че това е виртуална партия, и това е Партията на мира, защото аз съм дълбоко убеден, че огромното мнозинство от българите искат, настояват България да бъде много внимателна и да не се ангажира със стъпки, които увеличават и без това значителния риск пред страната. За това ще дойде време, защото ние, цели поколения бяха отвикнали въобще да мислят по проблема за войната и мира, но ето, виждате, че живеем в такова време, че всеки трябва да мисли по тези въпроси. Така че това е още един пример за безнадеждното отчуждаване на българските парламентарни сили, повечето от тях, отчуждаване от проблемите и насъщните нужди на огромното мнозинство от българите“, коментира той.
По отношение на мандатите за съставяне на правителство проф. Маринов коментира, че „каквито и фокуси да правят ГЕРБ, каквито и евроатлантически пози да заемат, другите, с които те биха могли да направят коалиция, не желаят да имат нищо общо с тях.“
Според него ГЕРБ могат да направят едно единствено нещо – да предложат, след като твърдят, че могат да предложат относително неутрален, т.е. не включващ ярки партийни фигури кабинет, след като други не искат или повечето от другите не искат официално да го подкрепят, внасят едно предложение и тогава ще видим, може пък да се получи едно подкрепено правителство на малцинството.
„Разбира се, това е малко вероятно, но все пак това е един вариант. След това вторият мандат също е ясен – той ще отиде при „Продължаваме промяната“. Там нещата също са очевидни, защото вероятно ще имаме реципрочен отговор от страна на ГЕРБ след провала на първия мандат. Разбира се, възможно е ГЕРБ да преосмислят, да решат нещо друго, но някак си ще бъде и за тях много трудно да го обяснят на своите избиратели – как ще подкрепят правителство на тези, които правеха клипчета пред затвора и многократно заявяваха, че искат да пратят лидера им там“, обясни политологът.
Хората, които правят такива пророчества, може би трябва да пускат по-често тото, защото явно имат някакви способности. Така проф. Маринов коментира твърденията, че третият мандат ще бъде даден на партия „Бъларски възход“ на Стефан Янев.
„Може да се случи една грандиозна чудесия, ако питате мен. Защо? Защото след като предишните два мандата двете страни или двата лагера са заявили, т.е. даже трите лагера, заедно с „Възраждане“ – те са заявили и са доказали, че не искат да имат нищо общо помежду си, изведнъж в третия мандат решават да се прегърнат. Аз, да ви призная, съм привърженик на тезата, че не е нужно на страната правителство на всяка цена. Нужно е правителство, което ще е способно да работи и да решава проблемите на хората. Ако това е някаква странна сделка на тъмно, с чувството, че се върши нещо срамно, тогава вече въпросът е друг. Не ми е ясно, който ще да получи третия мандат, как ще може да събере една открита подкрепа от взаимноизключващи се величини. Освен ако не настъпи някакъв много сериозен, бих казал радикален обрат в поведението на партиите, но засега ние нямаме такива симптоми“, добави той.
Председателят на Стратегическия съвет към президента коментира и твърденията, че Румен Радев искал да продължи да управлява чрез служебен кабинет.
„Човек, който твърди, че президентът гори от желание сега да направи още един служебен кабинет, и нещо повече – за това той пречи на съставянето на редовно правителство, значи това е или един абсолютно невеж човек, или е съвършено тенденциозно говорещ неистини човек. Кой нормален си мисли, че президентът гори от желание да се нагърби с управлението на страната без парламент, много е вероятно и без бюджет, защото аз съм скептичен дали ще свършат тази работа, с много сериозни проблеми – икономически, социални и т.н.? Че кой нормален човек, освен ако не е политически мазохист, а според мен президентът не е такъв, ще гори от желание? Той просто изпълнява своето конституционно задължение и това е всичко“, обясни проф. Маринов.
Ролята на Соломон Паси и Росен Плевнелиев за някакво евроатлантическо обединение е интересна и необичайна. Ролята им е да са посредници, обаче се съмнявам, че това ще свърши работа, смята той.
„Представете си докъде сме я докарали, ако българските партии не могат да говорят помежду си, а трябва да използват посредник. Сега замисълът на ГЕРБ според мен е ясен – че това са две политически личности, които са с ярки, да не кажа по-силна дума, пронатовски позиции и проевропейски да кажем, които се използват, за да бъде оказан натиск върху „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ да не отклоняват предложението за диалог. Те не могат да предложат сами по себе си решение, те нямат такива правомощия. Така че работата изглежда безплодна, въпреки че в отчаяното положение, в което се намират партиите, т.е. пълната невъзможност да направят нещо продуктивно, защо пък да не се опита и нещо по-различно? В края на краищата, може пък да стане. Скептичен съм, но да видим дали въобще ще заработи“, обобщи проф. Александър Маринов.
Епицентър