България

Bloomberg: България ще получи 2 години отсрочка за ембаргото над руския петрол

България ще получи отсрочка за ембаргото над руския петрол до юни или декември 2024 г.

 

Това съобщи Bloomberg.

Според източниците на изданието, преходният период за отказ на руски петрол се удължава.

Така България ще получи отлагане до юни или декември 2024 г., а Хърватия ще получи изключение за вноса на газьол.

Според документа, нефтопроводът „Дружба“, по който Унгария получава суровини, е освободен от санкции.

Европейската комисия също така предлага ограничаване на реекспорта на руски тръбопроводен петрол към други държави-членки или трети страни. Държавите-членки на ЕС постепенно ще преустановят вноса на петрол след 6 месеца и петролни продукти след 8 месеца, казват източниците на Bloomberg.

Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обясни в интервю късно снощи следното: 

„Винаги трябва да намираме точния баланс, за да не навредим твърде много на икономиката си, защото това е най-силният лост срещу тази агресия на Путин. Вземете например нефта. Трябва да внимаваме, защото при незабавно пълно спиране на доставките той може да изпрати нефт, който не е продал в Европейския съюз, на световния пазар, където цените ще се повишат, и той ще го продаде за повече. И това щеше да напълни военната му каса. Трябва да действаме стратегически в това отношение. Важно е да се погрижим да изпразним военната му каса.“

 Агенция Bloomberg отбелязва, че Европейският съюз вероятно е „близо до достигането на предела“ на способността си да налага ограничителни мерки срещу Русия. Както се отбелязва в статията, членовете на общността не са успели да нанесат сериозен удар върху „доходната енергийна индустрия“.

„Вниманието беше насочено към отказа на Унгария да подкрепи санкциите, но други страни отстъпват на искането на руския президент Владимир Путин да плащат за газ в рубли“, посочват авторите. Компаниите навсякъде купуват руски газ от сметки в рубли на фона на смесени предупреждения от Европейската комисия.

„Нелицеприятната картина показва колко ограничен е ЕС да води твърда реторика с действия, което изисква единодушие на всички 27 държави-членки“, подчертават авторите на статията. Освен това, според тях, е имало разцепление между западните и източните страни – членки на ЕС. То се проявява по отношение на военната помощ за Украйна, перспективите за преговори с руското ръководство, както и какви условия

Припомняме, че на 17 май при срещата си превозвачите премиерът Кирил Петков заяви: „България ще получи отсрочка за ембаргото за руски петрол“. В началото на месеца стана ясно, че България иска две години отсрочка от санкциите.

Oчаквайте подробности!

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button