Милен Велчев: При криза високите бюджетни дефицити ще донесат риск за валутния борд


Високите лихви, при които държавата пласира дълг, са плод на колебливостта на политиците по отношение на Еврозоната и видимото желание да се харчи все повече и повече и нежеланието да се спазва фискалната дисциплина. Това каза бившият финансов министър Милен Велчев по bTV по повод високата лихва, при която беше пласиран дълг от служебното правителство.
Той подчерта, че дългът е трябвало да бъде емитиран през май, когато лихвите са били по-ниски. При една финансова криза еврооблигациите могат да поевтинеят още и да сме на ръба на удържане на валутния борд. Пред Епицентър.бг той уточни, засега няма риск за валутния борд. Велчев подчерта, че трудно ще удържим валутния борд, ако не влезем в еврозоната и водим неразумна фискална политика.Но това винаги е така, когато валутния борд е съчетан с големи дефицити и криза.
„Не сме преживявали това, което предстои на много европейски страни – рецесия и недостиг на средства. В такива условия спекулантите да атакуват и да проверят дали са устойчиви валутните режими“, подчерта Велчев. Финансистът коментира и влизането на България в Еврозоната.
Представете си България като една малка лодка закачена за големия кораб Еврозоната. Тази верига, с която е закачена се нарича Валутен борд. Досега от 25 години се движим на буксир след кораба на Еврозоната. Не сме преживявали сериозна бура, с изключение на финансовата криза от 2009 г., но не сме преживявали това, което предсти следващата година – рецесия, недостиг на финансови средства. Световните банки започват да вдигат лихвите и това ще донесе недостиг на финансови средства. Ако тази верига бъде прекъсната представете си какво ще се случи с България. Сега е най-удобният момент да се качим на кораба, добави още Милен Велчев.
Най-добрият вариант е да имаме упарвляваща коалциия, която да приеме нов бюджет адаптиран към политиките, които да следва. Ако не бъде съставена управляваща коалция ще чуем гласове, че служебното првителство тябва да внесе бюджет и парламента да го приеме. Това ще бъде една от най-големите грешки. Това заяви още финансистът Милен Велчев в предаването „Лице в лице по БТВ.
В навечерието на избори, политиците ще станат много щедри и ще раздават неблагоразумно пари за щяло и нещяло. Последиците за държавата ни ще бъдат фатални, смята той.
По думите му страната ни може да оцелее със тазгодишния бюджет.
Ако има решение за увеличение на пенсиите или социалните помощи те могат да бъдат изразходвани от правителство. Няма да има парламент, но правителството е длъжно да се съобрази с параметрите на бюджета и да ги увеличи. В случай, че има нужда от нови разходи те могат да бъдат направени към тазгодишния бюджет, посочи Велчев.
Източник ЕПИЦЕНТЪР