Контролната комисия на БСП реши: Добрев и Паргов не могат да участват в Националния съвет


Общопартийната контролна комисия на БСП с мнозинство от 17 „за“ и 2 „въздържали се“ реши, че Кирил Добрев и Калоян Паргов не могат да вземат участие в заседанието на Националния съвет на БСП и да гласуват на днешното заседание.
Това съобщиха от „Позитано“ 20.
„В тази страна има закони и решенията на съда не подлежат на обжалване и тълкуване, коментира Калоян Паргов, след като стана ясно решението на контролната комисия, по-известна като партийния съд.
Хем сме членове на Националния съвет, хем сме без право на глас, допълни той. БСП започва да се превръща в секта, в която от единствено значение какво ще каже главният шаман“, каза Паргов.
Чух един абсурд, че не може съдът да се меси в живота на една партия. Но животът на една партия започва и приключва с решение на съда, иначе сме просто една кръчмарска група, която е решила да прави партия. Явно страхът е много голям, защото набира сили гневът на тези, които искат промяна, коментира още Паргов.
А Кирил Добрев обясни, че могат да присъстват, но не могат да участват в гласуването. Недопуснатите били петима, защото на „Позитано“ сега се сетили, че има наказание от юли за част от групата от Пловдив, сред която е и Георги Търновалийски.
Не може да участва в гласуване и кмета на Перник, защото е заявил намерение да напусне Националния съвет, каза още Добрев.
Самият Станислав Владимиров обяви преди началото на заседанието намерението си да се махне от пленума, защото промени не се случват.
Вече не сме интересни на никого. България има нужда от истинска лява партия, защото като прочетох посланията на „Продължаваме промяната“, те вече са лява партия. А ние просто ще останем да съществуваме, коментира кметът на Перник.
Убеден съм, че тук има някакъв колективан разум и съм сигурен, че ще стигнем до общо решение, допълни той.
Днес Националният съвет на БСП се събира в централата на партията, за да обсъди резултатите от изборите за народни представители на 2 октомври. Очаква се на пленума да се реши и дали да бъде свикан Конгресът на БСП.
Събрахме близо 90 подписа за оставката на Корнелия Нинова. Това заяви пред журналисти Калоян Паргов преди началото на Националния съвет на БСП, предаде БГНЕС.
Очакванията са да поставим началото на някаква промяна. Мисля, че това са очакванията не само на нас, не само на членовете на Националния съвет, не само на областните и общински организации, симпатизанти, а на широката общественост.
Това каза пред журналисти Петър Витанов преди началото на Националния съвет на левицата, предаде БГНЕС.
„Имаме достатъчно критична маса от хора не само вътре, бих казал и отвън“, подчерта Петър Витанов. Той заяви, че не е нужна само промяна в ръководството на партията, а че това е първото необходимо условие. „Много дълбоки трансформации трябва да има в БСП, за да можем да станем атрактивни за младите“, категоричен е Витанов.
Той допълни, че ако не се случат необходимите промени много хора ще загубят мотивация и са деморализирани. „Просто трябва да дадем някакъв сигнал, така смятам“, каза още Витанов и добави, че е убеден, че все пак левицата има и някакъв колективен разум и е сигурен, че ще се стигне до някакво общо решение.
В края на юли Върховният касационен съд (ВКС) отказа да впише решението за заличаване на Калоян Паргов и Кирил Добрев като членове БСП и на Националния съвет на партията. Така двамата де юре бяха върнати в ръководството на БСП.
Добрев бе изключен от БСП с мотиви, че подготвя и лично участва в „недопустими публични действия, които уронват обществения престиж на БСП и внушават липсата на организационно-политическо единство“.
Той бе обвинен и за организиране на шумни протести пред централата на партията преди пленуми. Добрев е открит вътрешнопартиен противник на лидера на БСП Корнелия Нинова, чиито верен поддръжник беше след като тя оглави партията, но после отношенията им рязко се влошиха.
През 2020 г. Нинова спечели убедително срещу Кирил Добрев първите преки избори за председател на БСП, като членовете на партията показаха ясно, че не приемат курса на колаборация с ГЕРБ, за чийто проводник бе смятан Добрев. Година по-късно той бе изключен от партията.
Наказанието на Калоян Паргов бе отнемане на права за една година да заема партийни длъжности. Публичните аргументи за наказанието бяха свързани главно с позициите на групата на БСП в Столичния общински съвет.
Очаквайте подробности
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!
Източник ЕПИЦЕНТЪР