Започна международната летателна тренировка „Еuropean Spartan Exercise – 2022“


Започна международната летателна тренировка „European Spartan Exercise 2022“ (ESE 2022), на която страната ни е домакин за пети път. През тази година тя се провежда в периода 3 – 14 октомври и в нея участват летателен и инженерно-технически състав на военнотранспортни самолети C-27J Spartan от България, Италия, Литва и Румъния, съобщават от пресцентъра на МО.
Основни райони за тактическа подготовка – изпълнение на тактически заходи за кацане, десантиране на парашутисти и операции при работещи двигатели, са летищата Безмер и Чешнегирово. За повишаване на интензивността на мисиите на участващите екипажи те ще могат да планират задачи за симулирано десантиране на хора и товари, а летище Безмер ще бъде използвано за изпълнение на тактически заходи за кацане. По време на учението ще бъдат изпълнени задачи и в района на летище Долна Митрополия. Екипажите ще изпълняват полети на малка височина, тактически полети, които са свързани с различни сценарии, както и задачи по преодоляване на ПВО на страната.
В структурата за командване и управление на летателната тренировка са включени представители на страните-участници, както и представител на Европейската агенция по отбрана – българският офицер от Военновъздушните сили подполковник Виктор Брясков. Създаването на тактическа обстановка и планирането на летателните задачи ще бъдат под ръководството на тактически инструктор от международния център за подготовка на симулатор за C-27J Spartan в Италия подполковник Денис Иноченти.
Ще бъдат планирани задачи за десантиране по парашутен способ на военнослужещи от ВВС. В сценария на учението ще бъдат отработени процедури за авиационна медицинска евакуация съвместно с екипи от Военномедицинска академия – София и екипи за авиомедицинска евакуация от Италия, Литва и Румъния.
Ръководител на летателната тренировка „European Spartan Exercise – 2022“ е полковник Филип Ангелов, командир на авиобаза Враждебна.
Международната летателна тренировка се провежда от 6 години като част от програмно споразумение между операторите на самолети C-27J от страни-членки на Европейския съюз. Инициативата за създаването на проект C-27J е на Европейската агенция по отбрана и е насочена към синхронизиране на методите за поддръжка на авиационната техника и уеднаквяване на подготовката на летателния и инженерно-техническия състав.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!
Източник ЕПИЦЕНТЪР