Д-р инж. Хасан Азис: Заради спиралата от избори общините са единствените работещи институции


– Д-р Азис, социолозите категорично определят трето или четвърто място за ДПС след изборите. Това поставя Движението на ключово място при преговорите за бъдеща коалиция. От какви свои принципи не би отстъпило ДПС?
– ДПС определя тази кампания като кампания по време на криза. В момента България има спешна необходимост от стабилно правителство и управление. Това е очакването и на хората, и на бизнеса. Пътят към стабилно правителство и управление минава през принципите на държавност, диалог, национален интерес и експертност. Това са принципи, които през последните години ДПС декларира и отстоява като единствени, върху които може да се реализира едно стабилно правителство.
Вместо разделителни линии, трябва да намерим темите, които ни обединяват – само така ще можем да решим основният въпрос, а именно съставяне на правителство.
Ценностите и принципите на Европейския съюз, на който България е член, са точно тези, които ДПС изповядва в последните 32 години: толерантност, разбирателство, диалог, а не омраза.
Това са принципи, които всеки ден показваме на практика в работата си. Принципите, върху които се изгражда една стабилна държава, винаги са били принципите на държавността, диалог и експертност, които са ключови за постигането на националните интереси. В последните години ДПС поставя тези принципи и в диалога си с останалите партии, и в ежедневната си работа.
В дни като днешния, в които кризата има много лица: и политическа, и икономическа, и здравна, и социална, дори имаме и криза в обществото, – и всичко това в най-бедната и най-бързо топящата се страна в Европа, политическите партии трябва да намерят сили и разум, да надмогнат собственото си его, и да водят диалог помежду си, за да могат да съставят правителство.
– България е в спирала от кризи: политическа, икономическа, социална, газова, с наченки и на външнополитическа заради неясната си позиция по много въпроси. Решаването на коя криза трябва да бъде приоритет за евентуалното бъдещо правителство?
– България спешно се нуждае от правителство, защото нито една криза не може да бъде решена, преди да бъде решена политическата. При стабилно управление могат да бъдат решени редица въпроси и кризи. Ето защо ДПС е твърдо убедено, че всички политически партии трябва да поемат своята отговорност, да прекрачат разделителните линии, да намерят формулата за стабилно управление.
– Това ли е формулата на успешно управление – ако направим паралел между националната и местната власт – Вие сте кмет на Кърджали вече 5-и мандат, като развитието на града и облагородяването на средата му са видими. Щяха ли да са същите резултатите, ако кметът се сменяше през три месеца, както става сега с повечето министри, например?
– За съжаление, честата смяна на министри означава, че се сменят и всички лица в политическия кабинет. След това се сменят началниците на отдели, а след тях и директорите на различни държавни агенции и ведомства.
Например, изпратили сме писмо до министъра на труда и социалната политика преди четири месеца. Стигнало е за седмица, още два месеца отлежава, и на третия министърът е сменен. Това спира работата на общинската администрация, на местните власти, защото липсата на правителство означава и липса на средства за ремонт на улици или водопреносната мрежа.
Така общините са принудени да викат Неволята, да запретнат ръкави, и да свършат това, което гражданите иначе очакват от държавата. Същото важи за социалните услуги, и за много, много други ежедневни неща.
Единственият признак за добро управление е когато хората не искат да напускат града или държавата си, а решават да останат в нея, да се развиват там, да раждат децата си, да гледат семейството си.
В този смисъл съм щастлив, че Кърджали е вторият и единствен град след столицата, при който демографският прираст е трайно положителен. За съжаление, обаче, над 50 хиляди души годишно напускат България, за да търсят хляба си в чужбина, като за последните 10 години това са над половин милион българи.
– Умеят ли гражданите да направят разграничение между отговорностите на държавата и общината?
– На всички срещи хората поставят въпроса към представителите на местната власт. И тъй като няма действащо правителство, хората припознават общината като единственият изход на проблеми от всякакъв характер – инфраструктурни, социални, здравни и други, за които се търси само и единствено местната власт.
Хората не правят разлика между държавен път и общински, хората не различават социалните помощи, които са от държавата и общината. В този смисъл тогава, когато има нестабилно управление в държавата, общината се оказва най-близо до хората и единствената работеща институция.
Представителите на местната власт, обаче, няма към кого да се обърнат, ако имат въпроси, защото няма правителство, и всички поставени проблеми остават да висят като отговорност на общините. Това прави общините най-стабилната част от управлението на държавата в момента. И всички кризи от последните две години се поемат пряко от българските общини.
– Водите позитивна и спокойна кампания лице в лице с хората. Какво ви казват те? От какво се оплакват, какви са настроенията?
– ДПС не изневерява на традицията си и за пореден път водим позитивна кампания. Кампания, насочена към хората, в която назоваваме и проблемите, но и решенията – такива, каквито хората очакват от нас. В нея излязохме извън разделителните линии, за да потърсим обединителните теми, по които да работим след тези избори.
И именно хората ни посочиха единственият път за решаването на проблемите: диалогът, сядането на една маса, намирането на общи решения за стабилно управление. Хората са уморени от избори, очакват реални действия, очакват преди зимата да има някакви конкретни стъпки по проблемите със скъпите дърва, горива, с увеличените цени на хранителните продукти. Бизнесът се интересува от конкретика за увеличените и непосилни цени за електроенергията.
Всички тези теми ни насочват към извода, че партиите трябва да поемат своята част от отговорността и да не тласкат държавата към следващи избори.
Източник ЕПИЦЕНТЪР