Владимир Костов: Бюрокрацията срещу обществото – пътят е дълъг и непредвидим


Непосредствено след Втората световна война, ¾ век оттогава, френският политик и държавник Леон Блум писа в статия думи, които и досега са в паметта ми. Той предупреждаваше, че борбата между капитализма и социализма ще бъде само прикритие на истинската битка, която ще предопредели съдбата ни. Тази между бюрокрацията и обществото.
Картите са хвърлени открити на масата. За владеещите обществата бюрокрации най-важното е да посочат външен враг, за да осигурят позицията си на защитници – т.е. на фактически притежаващи ресурсите на всяка страна и управляващи политиката й.
В наше време амбициите на управляващите най-мощните страни бюрокрации са довели до степен на съперничество и противопоставяне, която открито заплашва самото съществуване на човечеството в случай на ядрена война.
Логиката на това поведение изисква бюрокрацията на всяка от големите и мощни страни да внушава, че спасението е в това тя да е по-мощна от съперниците й. Но този път не изключва, а дори усилва, опасността някоя от страните да поеме риска на авантюрата. Било с презумпцията, че ще спечели, било от отчаяние, че губи.
Илюзия е убеждението, че спасението на човечеството може да бъде осигурено просто, ако всяка нация осигурява желаната власт и ресурси на собствената й бюрокрация. Това е пътят следван досега и сега.
Гарантиращият бъдещето на човечеството път е всяка нация – най-вече тези на мощните и големи държави – да ограничава собствената си бюрокрация в стремежа й да прикрива апетитите и амбициите си зад образа на външния враг. И да й налага разбирането, че възложения мандат за управление на обществото предполага да се търсят решения именно в средата и със средствата на това общество.
Егоистичният интерес на световната бюрокрация е да прикове вниманието на общественото мнение към това, което се случва на световната сцена. Интересът на човечеството – и на всяка от съставляващите го нации – изисква обществото във всяка страна да се вглежда най-вече в действията на собствената бюрокрация как и доколко те отговарят на действителния национален интерес на собствения национален терен.
Политиците поемащи по този път имат да преодоляват изключителни трудности.
Защото бюрокрацията, включително и от враждуващи помежду си държави, е солидарна, когато става дума за съсловните й интереси. Но само узаптяването й в границите на нацията, може да й наложи и отговорно поведение на международния терен.
Никой не е в състояние да предскаже колко дълъг е пътят, по който обществото би могло да наложи приоритетите си над претенциите на бюрокрацията. Но спасението е възможно само по този път.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!
Епицентър