FT: НАТО не може да намеи достатъчно системи за противовъздушна отбрана за нуждите на Киев


Страните от НАТО са изправени пред проблеми с намирането на достатъчно системи за противовъздушна отбрана, които да отговорят на нуждите на Украйна. Това съобщи Financial Times в сряда, позовавайки се на неназовани западни служители.
„Страните вече са предоставили някои системи за противовъздушна отбрана, но няма достатъчно производствен капацитет“, каза един от събеседниците.
Той допълни, че редица държави от НАТО са се сблъскали със забавяне на доставките на системи за противовъздушна отбрана за собствените си нужди в продължение на няколко години.
Генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг заяви по-рано, че въпросът за снабдяването на Украйна с модерни системи за противовъздушна отбрана и ракети за тях ще бъде една от основните теми на срещата на министрите на отбраната на НАТО.
Във вторник Германия предаде на Украйна първата от четирите системи за противовъздушна отбрана IRIS-T SLM, обещани от Берлин.
С това Федералната република предоставя най-модерната си и по принцип най-скъпата система за противовъздушна отбрана на правителството в Киев. С помощта на тази управляема ракета изтребители като Eurofighter могат да атакуват други самолети или дори ракети. Тъй като оръжието търси и проследява целта си самостоятелно, без да се налага пилотът да го управлява, всеки самолет може да стреля с него практически от прикритие.
Системата може да сваля от земята изтребители, хеликоптери, безпилотни самолети и управляеми ракети, с изключение на балистичните, на разстояние до 40 километра. Освен това е сравнително гъвкава, тъй като може да се транспортира и монтира на много видове превозни средства с относителна лекота.
Първоначално Германия ще предостави на Киев четири системи от този наземно базиран тип Iris-T, всяка на стойност 140 млн. евро, а финансирането на още три е осигурено.
Една от тези системи може да защити среден по големина град като Нюрнберг или Хановер. Iris-T SLM може да обстрелва цели на максимална височина 20 километра и с обсег 40 километра. По този начин върху голяма площ се разпъва своеобразен защитен чадър.
„По-специално наземната противовъздушна отбрана е способна да защитава постоянно пространствата за дълъг период от време“, пише производителят. Тази защита е необходима: Съвсем наскоро Русия отново увеличи масираните си нападения срещу украински градове.
Украинските войници вече са преминали обучение за работа с тази оръжейна система в Германия. Германски фирми пък поеха техническата поддръжка. Специалистите от военновъздушните сили са се погрижили за тактическото обучение.
Координаторът по стратегическите комуникации в Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби също така съобщи, че американските власти очакват да предадат първите две зенитно-ракетни системи NASAMS на Киев „в най-близко бъдеще“.
Епицентър