Последни стъпки: Решаваща седмица за влизането на България в еврозоната. Левът отива в историята


Тази седмица България пише нова глава в съвременната си история.
На 8 юли предстоят да се направят последните две стъпки за влизането на страната ни в еврозоната.
Това са гласуването в Европейския парламент в Страсбург и окончателното решение на Съвета по икономически и финансови въпроси в Брюксел.
И двете заседание ще бъдат този вторник, като при положителен вот, каквито са очакванията, процесът по приемането на държавата ни в еврозоната ще се счита приключен.
Страната ни ще получи дата за въвеждане на единната европейска валута,а цените на стоките и услугите задължително ще бъдат изписвани в лева и евро месец след финалното „да”.
Трите ключови документа, които ще бъдат гласувани, са:
- Решение за приемане на България в еврозоната от 1 януари догодина – изисква квалифицирано мнозинство;
- Регламент за въвеждането на еврото, с което се премахва дерогацията поради предишното несъответствие с конвергентните критерии – също се приема с квалифицирано мнозинство;
- Регламент за обменния курс, който трябва да бъде приет с единодушие. Курсът на лева към еврото е фиксиран и не подлежи на промяна, така че не се очакват възражения.
Вотът в Страсбург ще се проведе около 13:00 ч българско време. Необходимо е обикновено мнозинство на евродепутатите.
След като стане ясен изходът от гласуването, в Брюксел финалното решение трябва да вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС.
Заседанието на финансовите министри трябва да приключи около 16:00 ч. българско време, а веднага след него, ако резултатите от гласуванията са положителни, Дания, която е настоящ ротационен председател на Съвета на ЕС, е предвидила церемония по отбелязване на събитието.
От всички държави, които влязоха в Еврозоната, България е най-готова. Това заяви бившият вицепремиер и бивш министър на икономиката Николай Василев в предаването „Опорни хора“.
„България най-дълго е „живяла“ в условия на валутен борд – 28 години. И хората отдавна са свикнали с фиксирания валутен курс. Българските граждани отдавна нямат проблем да изчисляват лев-евро. Много от нещата в България, за разлика от другите европейски държави навремето, отдавна се котират в евро – например имотите“, разкри Василев пред Bulgaria ON AIR.
По думите му няма нито една държава, която да е влязла в Еврозоната, и да не е забогатяла.
„Според мен почти никаква инфлация няма да има специално заради Еврозоната. Както знаете, инфлация имаше в България през последните четири години, без да има Еврозона. Основната причина в България да има инфлация е проинфлационната правителствена политика – тези огромни бюджетни дефицити, дългове, огромни увеличения на заплати в много, но не във всички съсловия, прахосничеството на държавата автоматично води до по-висока инфлация. Няма нужда човек да е доктор по икономика – това, което ви казвам, се учи в първи курс на всеки икономически университет“, категоричен беше Василев.
По отношение на данъците, той посочи, че се гордее с това, че е бил от управляващото поколение, което е намалило данъците до най-ниските нива в Европа.
„Българите сме щастливи да плащаме само 10% данъци като физически и юридически лица. Ще бъде изключително контрапродуктивно и отвратително, ако някой обратно тръгне да вдига данъците. Но това поколение политици, с това си прахосничество и безотговорност и нежелание да прави дори една мъничка реформичка в някой сектор, накрая ще ни докара дотам“, заключи Василев.
Източник ЕПИЦЕНТЪР