ЗДРАВЕ

Протеиновите барчета не са толкова здравословни, колкото мислим

Протеиновите барове отдавна се представят като удобна и здравословна закуска — бързо решение преди тренировка или в движение. С опаковки, подчертаващи високото съдържание на протеин, те често се възприемат като добър избор за поддържане на мускулна маса и енергия. Но ново европейско проучване, публикувано в Scientific Reports (Nature), поставя под съмнение реалната хранителна стойност на тези продукти, пише БГНЕС.

Изследването анализирало 1641 протеинови бара от общо над 4600, използвайки база данни от платформата OpenFoodFacts. Макар проучването да е проведено в Европа, почти половината от продуктите са американски, което го прави релевантно и за по-широк пазар.

Много от анализираните барове не предлагат толкова протеин, колкото потребителите биха предположили. Около 19% от продуктите получават по-малко от 20% от калориите си от протеин — минималната стойност, под която авторите не ги смятат за значим източник на този макронутриент. За сравнение, Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) определя като „отличен източник“ на дадено вещество всеки продукт, който осигурява поне 20% от дневната препоръчителна стойност в една порция.

„Съдържанието на протеин само по себе си не е достатъчен показател за качеството на храната“, обясни д-р Ласло Абранко, ръководител на изследването от Унгарския университет по селско стопанство и науки за живота.

Чрез лабораторна симулация на храносмилането, учените оценили как се усвоява протеинът от различни видове барове — с растителен, животински или смесен произход. Резултатите варирали значително — от 47% до 81% усвояемост. Учудващо, някои от продуктите с животински протеин или соя — традиционно смятани за „пълноценни“ източници — също показали ниски стойности.

Причината според авторите може да се крие в начина на обработка и взаимодействия с други съставки в продукта, като мазнини или фибри. „Дори бар с качествен протеин може да не се усвоява добре, ако е силно преработен“, каза диетологът Елайза Уитакър, основател на Nourished Nutrition and Fitness.

Повечето протеинови барове са част от категорията ултрапреработени храни — богати на добавки, стабилизатори и изкуствени подсладители. Все повече изследвания свързват редовната консумация на такива продукти с повишен риск от затлъстяване, сърдечно-съдови заболявания и диабет тип 2.

Въпреки това, баровете могат да бъдат удобна опция за определени групи — например хора със здравословни състояния, които водят до намален апетит, или такива, които използват медикаменти за контрол на теглото. „Те не са предназначени да бъдат основен хранителен източник, а по-скоро допълнение“, подчертава Моника Амбърн, старши директор по хранене в Международния съвет за хранителна информация.

ПОСЛЕДВАЙТЕ НИ В ТЕЛЕГРАМ

Новините Днес

Related Articles

Back to top button