България

Красимир Вълчев: Основните реформи са в учебните програми, оценяването, учебните планове

Законът за предучилищното и училищното образование (ЗПУО), който публикувахме за обществено обсъждане, засяга може би 20 теми, всяка една от тях е важна, но те не са задължително обвързани в една реформа. Основните реформи са в учебните програми, в оценяването, в учебните планове и в това, което трябва да направим като промени. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в отговор на въпрос на заместник-председателя на Комисията по образованието и науката в парламента Петя Цанкова от парламентарната група на БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА, предаде БТА.

На заседанието на комисията днес Цанкова поздрави министър Красимир Вълчев за форумите, организирани от Министерството на образованието и науката (МОН), както и за този за промените при изучаването на математика и природни науки. Тя постави въпроси за промените в ЗПУО и за математическите гимназии.

БТА припомня, че на 23 май Министерството на образованието и науката публикува за обществено обсъждане промени в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО).

В законопроекта за ЗПУО има много важни теми, за едни от тях има по-голяма подкрепа, а има и такива, за които има по-малка подкрепа. Това е така, защото образователната система е най-голямата публична система у нас. Имаме 92 000 педагогически специалисти, имаме родители, които разбират от образование, както има и неправителствени организации, академични лица са ангажирани също с темата за предучилищното и училищното образование. И те участват в редица дискусионни формати, но в последните десет години, откакто е приет ЗПУО, не са правени по-големи промени, а е имало малки такива, обясни министърът.

В промените, предложени от Министерството на образованието и науката, част от темите се дискутират от години. Получили сме много предложения, но това е очаквано, защото образователната система е най-голямата, но най-полемична е темата за „Добродетели и религия“. Основната цел е това да е час по възпитание в добро и да има такъв час по добродетели. По-голямата дискусия дали да е по добродетели и религия, или да е по добродетели и етика, обясни министър Вълчев.

По думите му „първото изкривяване в общественото обсъждане е, че пишат само тези хора, които са недоволни, никой, който подкрепя закона, не пише, защото разчита, че ще се приеме“.

„Например мярката за ограничаване на използването на мобилни телефони в училище, която и социологически проучвания показаха, че една от най-подкрепяните, никой не я подкрепя по време на общественото обсъждане. Много хора пишат и за различни проблеми в образованието, които не са свързани със законопроекта. Има много предложения, които не са предмет на закона. Ще се откажем от няколко неща, за които не сме убедени, че предимствата им са повече от недостатъците“, каза министър Красимир Вълчев.

По въпроса за математическите гимназии, образователният министър обясни, че в София, Пловдив и Варна няма достатъчен капацитет и превръщането на математическите гимназии в специализирани училища ще позволи едни ученици, които са приети в четвърти клас, да не кандидатстват след седми клас.

„Ще има също и прием след седми клас, но щом едни ученици по право продължават, естествено е местата да са по-малко. Това е негативното, но позитивното е, че няма да загубим тези деца, които вече сме ги спечелили за математиката“, обясни образователният министър.

Той каза, че в София има проект за надстрояване на Националната природо-математическа гимназия (НПМГ).

„Говорили сме с ръководството на Софийската математическа гимназия и не можем да идентифицираме друга подходяща сграда, но може да се пристрои в двора. Трябва да намерим и още една училищна сграда, евентуално за НПМГ, но нямаме още решение“, каза министър Красимир Вълчев.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button