ЗДРАВЕ

3 начина, по които тялото казва, че се нуждаете от повече храна, за да отслабнете

Много хора вярват, че за да отслабнат ефективно, трябва драстично да намалят приема на калории. Вярно е, че калорийният дефицит е основен принцип в редукцията на тегло, но има тънка граница между умереното намаляване на калориите и опасното недохранване. Прекомерното ограничаване на храната може не само да забави напредъка ви, но и да навреди на здравето.

На 2 юли фитнес треньорът Мелиса обърна внимание в Instagram на нарастващата тенденция сред жените да преминават на екстремни нискокалорични режими. „Често чувам от жени, че ядат изключително малко и дълго време се надяват, че така ще свалят килограми. Тренират, стараят се, но резултатите липсват. Къде е проблемът?“ – споделя тя.

Мелиса изтъква три основни сигнала, с които тялото ви може да алармира, че има нужда от повече храна, за да функционира нормално и да губи излишни мазнини:

1. Липса на глад сутрин, но силни пристъпи на апетит следобед и вечер

Това поведение често е резултат от недохранване през първата част на деня. Организмът се стреми да навакса липсващите хранителни вещества, което често води до вечерно преяждане или неконтролирани похапвания през уикендите. Този цикъл затруднява постигането на устойчив калориен дефицит и често пречи на отслабването.

Научно обяснение: При нисък прием на енергия организмът се адаптира, като забавя метаболизма и увеличава усещането за глад в късните часове на деня. Това е защитен механизъм, целящ да предотврати гладна смърт – еволюционно наследство.

2. Раздразнителност и обсебващи мисли за храна

Строгите диети често водят до промени в настроението, повишена тревожност и неспособност да се концентрирате, защото умът непрекъснато мисли за храна. Това увеличава риска от пристъпи на глад за сладко, чести и неконтролируеми похапвания при социални събирания или през уикенда.

Научно обяснение: Дефицитът на основни хранителни вещества, като въглехидрати и мазнини, нарушава производството на серотонин и други невротрансмитери, свързани с психичното здраве и самоконтрола.

3. Постоянна умора и ниски енергийни нива, въпреки достатъчен сън

Когато приемът на калории е прекалено нисък, тялото започва да пести енергия – намалява разходите за движение, спорт и дори за основни жизнени функции. Това означава, че е по-трудно да сте физически активни и да изгаряте мазнини.

Научно обяснение: Недостигът на макро- и микроелементи води до намалено производство на енергия в клетките (АТФ), отслабва имунната система, а метаболизмът се забавя, за да съхрани остатъчните резерви.

Допълнителни рискове от дълготрайно недохранване:

Загуба на мускулна маса, а не на мазнини

Забавяне на метаболизма и т.нар. „йо-йо ефект“ при връщане към по-нормален прием

Хормонални нарушения (например аменорея при жените)

Дефицити на витамини и минерали (желязо, витамин B12, калций и др.)

Повишен риск от тревожност, депресия и хранителни разстройства

Какво съветват експертите:

Не намалявайте калориите под основната си обмяна (BMR), освен под медицинско наблюдение

Осигурявайте си балансирано хранене с достатъчно белтъчини, полезни мазнини и сложни въглехидрати

Дайте приоритет на качеството на храната, а не само на количеството

Следете сигналите на тялото и не игнорирайте хроничната умора, раздразнителност или липса на прогрес

В заключение, умереният калориен дефицит, постигнат с балансирано хранене и редовна физическа активност, е далеч по-ефективен и здравословен подход от драстичното гладуване.

ПОСЛЕДВАЙТЕ НИ В ТЕЛЕГРАМ

Новините Днес

Related Articles

Back to top button