България

Илияна Йотова: Българският език е създаден да обединява, а не да разделя

Българският език е създаден да обединява, да прославя, а не да разделя и не да изпепелява. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова на тържественото честване по повод 24 май, предаде БТА.

„Ако умът се моли на непознат език, духът се моли, но умът остава безславен. От България книгите започват да говорят на един език, разбираем за много хора. А светлините, които пали един народ и осветяват пътя му напред, са просвета и културата. Светлината е живот“, каза още вицепрезидентът Илияна Йотова.

Лошото време не спря стотиците хора, които се включиха в традиционното шествие. То започна от триъгълника на властта, премина през бул. „Цар Освободител“ и стигна пред Националната библиотека „Св.св. Кирил и Методий“.

Шествието бе оглавено от вицепрезидента Илияна Йотова, патриарх Даниил, министъра на образованието Красимир Вълчев, кмета на София Васил Терзиев.

Церемонията започна с молебен, отслужен от българския патриарх. В словото си той отбеляза ролята на църквата за развитието на българското образование през вековете.

Вицепрезидентът Илияна Йотова заяви, че словото може да роди един нов свят – светът на българите. 1170 години от глаголицата – една духовна революция, сложила основите на едно ново възприятие, изпреварило Ренесанса с векове, добави тя.

„В този красив наниз от букви има една уникална буква – Б. С нея пишем Бог, благодат, благословия“, заяви Йотова. Тя подчерта, че със създаването на новата азбука се е отворил един нов свят – цивилизацията на славяните. „От България книгите започват да говорят на един език, разбираем за милиони. 24 май е най-чаканият празник в Родината ни. Той е празник на младостта. Всеки един от най на този празник е млад. На него казваме: учители любими – благодарим Ви! Българският език е създаден да обединява, а не да разделя“.

„Днес честваме не само буквите и знанието, но и мечтите, които те вдъхновяват. Българската азбука е жива, тя е в сърцата ни. Думите имат сила, те могат да обединяват и лекуват. Грубостта и омразата ни дърпат назад. Трябва да пазим словото и да показваме на децата, че знанието е сила“, заяви в словото си столичният кмет Терзиев.

Той благодари на учителите, че вдъхновяват и възпитават бъдещето на България – нейните деца.

На 24 май не съм убедена, че дори по отношение на този празник имаме обща визия като общество, каза проф. Амелия Личева, главен редактор на „Литературен вестник“ и декан на Факултета по славянски филологии в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

„Когато говорим за ценностна на езика, ние говорим за ролята на образованието, мястото на култура и ценностите, които отстояваме. Сега, когато кажем „Български език“, една част от обществото казва, че е важно само националното, глобализъмът е национално предателство, трябва да прокламираме корените. Другата част от обществото, с което се идентифицирам, казва, че българският език е част от европейското семейство“, посочи Личева.

Вярата в езика в новия век направи дебата за големите и малките езици излишен. Дойде ред в култ да издигнем ролята на преводачите, каза още проф. Амелия Личева.

Ковид пандемията накара много политици да препрочетат антиутопиите на Маргарет Атууд, за да схванат, че литературата отдавна е предрекла случващото се, посочи тя.

Според Личева, ако опитаме малко повече да четем и да се четем, да тълкуваме и да прилагаме четене с разбиране, може би ще успеем да свържем нишките в така разделеното ни общество, в което в момента разговорът е невъзможен. И тогава наистина ще можем да празнуваме овластяването на езика, допълни тя.

Ученици от първи клас на 73 училище „Владислав Граматик“ изпълниха стихотворението „Аз съм българче“.

Ето пълния текст на словото на Илияна Йотова:

„Светите братя – нашите първоучители и покровители на Европа! Началото! Делото им славим повече от 12 века. Оставиха вярата – Словото може да изгради нов свят! И то изгради нашия свят – светът на българите!

С магията на буквите – во век веков!

1170 години глаголица – не само нова азбука, а духовна революция, сложила началото на ново мировъзприятие и философия, векове по-рано от Ренесанса.

В Преславските скриптории се ражда кирилицата, за да се превърне в „дълбок печат“ на сътворението ни като народ и идентичност! И в нея една буква „Б“ – различна, уникална, само наша, с която започват думите – България, Благодарност, Благословия, Бог! И така вече 14 века!

„Ако се моля на непознат език, духът ми се моли, но умът ми остава безплоден…“. Тези думи на Св. Константин-Кирил Философ ни дават извечната светлина по пътя към познанието и духовността, превърнаха се в създател на цял един народ, родиха българския език, написаха книгите ни, начертаха съдбата ни и продължават да пишат историята ни. Дадоха на света цивилизацията на славяните и ни преведоха през времето!

Св. княз Борис приел учениците на Светите братя и заедно повели битка. Спечелили я. Без кръв. Защото разбрали, че не силата на меча, а езикът и перото свързват човеците в едно и ги правят народ! Превърнали ги в оръжие. Изградили държава и държавност, империя на духа!

И това признание по думите на Роже Бернар ще бъде, докато човечеството влага истинско съдържание в думите – напредък, култура и човечност.

Българските книжовници промениха духовната карта на Европа. Оттук, от България книгите започват да говорят на разбираем език за много народи.

Дами и господа,

Светлините, които палят един народ и осветяват пътя му напред, са просветата и културата. А светлината е живот. Просветени хора са изграждали България. Родени от писмеността и словото, само ние имаме будители и книжовници, които далеч ще изпреварят времето си, а за поробения българин ще се превърнат във възрожденци и спасители.

Затова няма друга страна в света, която има празник на буквите и с много любов ще напише – „С книжовността, таз сила нова, съдбините си поднови“!

За нас, българите, 24 май e най-чаканият празник! Винаги ще остане празник на младостта. На този ден всеки един от нас е млад. И неизменно се връща в детството, за да каже за сетен път – Учители любими, благодаря!

Честит да бъде празникът ви, учители любими! Вие, които ни разкривате тайнството на буквите, учите ни да говорим, да четем, разказвате ни приказката за доброто и злото в живота!

Честит да бъде празникът ви, скъпи преподаватели от българските университети! Посветихте се на нас и ни давате вярата и самочувствието, че можем!

Честит да бъде празникът ви, хора на науката, верни на вековните традиции, днес разнасяте славата на България. Вашите открития нареждат страната ни сред първите. Гордеем се с вас!

Честит да бъде празникът ви, читалищни дейци! В 21 век – века на технологиите, имаме нужда от вашата мисия да разпръсквате духовност и култура!

Честит да бъде празникът ви, поети и писатели – виртуозите на българските думи, продължители на книжовното дело! Във вашите книги бъдещите хора ще четат за днес.

Честит да бъде празникът ви, библиотекари – пазители на памет и знание!

Честит празник, колеги журналисти! Във века на краткото изречение да пазим богатството на езика ни!

Мили деца и скъпи млади хора,

Вие можете, вярваме ви! Вие сте сред първите на олимпиади и състезания. С вас българското слово ще живее. И след своя 14-и век България неизменно ще бъде България! Днес четете голямата книга на познанието, а Родината ни е написала много страници от нея. Помнете гордия вик на Вазовото „И ний сме дали нещо на света“!

Честит да бъде празникът на всички българи, обединени от българското слово, от българския език, създаден да обединява, а не да разделя, да прославя, а не да изпепелява!

14 века мъдри държавници и духовни владетели градят България! Да продължим!

Честит 24 май!“

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button