Димо Дренчев: Харчим милиони за членство в организации, за които дори министерствата не помнят


На брифинг в Народното събрание народният представител от „Възраждане“ Димо Дренчев повдигна тревожен въпрос за непрозрачното и често безцелно харчене на публични средства за членство в стотици международни организации. По негови думи, страната ни всяка година отделя над 11 милиона лева за участие в различни наднационални и неправителствени структури, като в голяма част от случаите липсва каквато и да е отчетност или смислена обосновка за нуждата от това участие.
„Вчера одобриха членство в поредна структура на ОИСР, което ще струва още 100 000 евро на данъкоплатеца. Миналата седмица – също толкова за Института по молекулярна биология. Това не са изолирани случаи, а тенденция, която расте с всяка година“, подчерта Дренчев.
След официално запитване към Министерството на финансите той и народният представител Георги Георгиев установили, че там дори не се поддържа обобщена информация за разходите, свързани с членствата на България в подобни организации. Наложило се е да събират информация поотделно от всяко министерство. Част от тях не разбрали въпроса, други отказали да отговорят, а Министерството на външните работи все още не е предоставило никакви данни.
По думите на Димо Дренчев, най-фрапантният пример е Министерството на здравеопазването, което тази година ще плати 290 хиляди лева на Световната здравна организация, като се очаква сумата да се удвои догодина и отново да нарасне през следващата заради излизането на САЩ от организацията. В сферата на образованието също са открити множество съмнителни разходи – министерството членува в 20 международни организации, а само за програмата „Фулбрайт“ отделя 2 милиона лева годишно, въпреки че, както подчерта народният представител от „Възраждане“, това се представя за чужди стипендии, а реално средствата идват от българския бюджет, които се разпределят според чужди правила. Финансирането на фонда за възпоменание на Холокоста с 30 хиляди лева също поставя въпроса за приоритетите на министерството.
Димо Дренчев обърна внимание и на Министерството на транспорта, което поддържа членство в 19 международни структури, някои от които отдавна са загубили актуалност – включително офиси по далекосъобщения и пощенски съюзи, чиито функции отдавна са поети от други европейски органи, особено в ерата на цифровите технологии.
Министерството на околната среда и водите от своя страна все още харчи над 303 хиляди лева годишно за участие в борбата с озоновата дупка – тема, по думите на Димо Дренчев, която отдавна е преминала от научен приоритет в политическа рутина без конкретни резултати.
Особено ярък пример за безсмислени разходи е участието на Министерството на енергетиката в организацията „Интерокеан Метал“ – структура, създадена през 80-те години с участието на вече несъществуващи държави като ГДР и Чехословакия, с цел проучване за подводен добив на ресурси в Тихия океан. За тази организация България продължава да плаща около 450 хиляди лева годишно, без яснота дали изобщо някога ще има резултати от дейността ѝ.
„Ние не казваме: да напуснем всичко. Казваме: нека министерствата да направят преглед – перо по перо – и да преценят какво наистина е полезно и какво е просто инерция от миналото. Защото всички се оплакват, че няма пари. Ето откъде може да се започне – с оптимизация и пренасочване на ненужните разходи“, заяви народният представител.
Той завърши с призив към медиите също да потърсят отговори: „Питайте. Разровете се. Парите, които харчим за безсмислени членства, могат да бъдат вложени в българските граждани, в енергийна ефективност, в наука, в реална дипломация. А не за поддържане на бюрократични структури, някои от времето на Студената война.“
Източник ЕПИЦЕНТЪР