Първата – косвен начин да се повлияе на решението на Европейската централна банка и Европейската комисия. „Никой не иска да вкарва в определено семейство, в случая – на икономическия и валутен съюз, страна, в която има разнобой между институциите. Това не отеква добре“, обясни тя.
Втората – подготовка не просто за политически проект, ами за „доста сериозно преструктуриране на българското политическо пространство“.
„В следващите месеци ще наблюдаваме засилваща се и остра конфронтация на няколко писти. Гръмна пушка за остро политическо съперничество в следващите месеци“, изрази мнението си Димитрова, като видя в действията на Румен Радев опит да разшири потенциалния си електорален профил.
Според нея, референдумът води до още по-големи конфронтации и разделения: както на политическата сцена, така и между гражданите. „Аргументите не могат да бъдат обсъждани спокойно в ситуация на референдум“, добави социологът.
Димитрова посочи, че в обществените нагласи е налице паритет по въпроса с въвеждането на еврото от 2026 г., като нагласите на бизнеса са положителни.“Съществуват страхове за времето след непосредственото приемане на еврото. Има и изкуствено нагнетявани страхове, небивалици. Множество фалшиви новини“, коментира още тя.