Румен Радев: Предлагам референдум, не партия! Внасям искането за допитване в понеделник


Предлагам референдум, не партия, каза президентът Румен Радев от Кричим, коментирайки реакциите на политическите сили на неговото предложение за провеждане на референдум за еврото.
Президентът обяви, че в понеделник внася в Народното събрание официално искането за референдум за еврото. Според него „политическите сили, явно, нещо ги притеснява, но аз по никакъв начин не съм отговорен за техните притеснения“.
„Не казвам „за“ или „против“ еврото, искам българският народ да се произнесе. Това не могат да го правят само шепа политици и ЕК“, е мнението на президента.
Разбира се, че правителствата имат ангажимент към договор, сключен с Европейския съюз, но не трябва да забравяме, че техният най-голям ангажимент е към българските граждани, посочи държавният глава.
„Когато искаш извънреден конвергентен доклад за еврото, а в същото време мерките за защита на покупателната способност на българските граждани и за конкурентоспособността на българския бизнес се свеждат основно до декларации, то тогава напрежението естествено расте сред хората и доверието в управляващите спада. В такъв момент е най-добре и самите управляващи, които претендират, че с въвеждането на еврото защитават интересите на българските граждани, да потърсят тяхната подкреп“, обясни позицията си той.
Според Радев Конституционният съд е разгледал друг въпрос с друго съдържание и формулировка. „Аз искам хората да се произнесат за времето и готовността“, поясни президентът.
Търся консенсус в българското общество, търся снижаване на напрежението, което съществува, каза президентът.
Според Радев смяната на националната валута е изключително важен въпрос и заслужава истински дебат и референдум. Когато институции с критично ниска легитимност вземат решения по стратегически въпроси за общото ни бъдеще, референдумът е изход, подчерта Радев.
Държавният глава призова тези, които говорят, че работят за хората, да се вслушат в гласа на хората.
По думите му доверието в управляващите спада и в такъв момент е най-добре самите управляващи, които претендират, че с въвеждането на еврото защитават интереса на българските граждани, да потърсят тяхната подкрепа.
„Защо се страхуват“, попита президентът.
Във връзка с изявлението на съветника на президента Крум Зарков, че ще подаде оставка, държавният глава каза, че е обсъждал въпроса с него и знае мнението му. Той призова „да не се подменя големият стратегически залог с индивидуалната драма“.
Смяната на националната валута изисква сериозен дебат, по мнението на държавния глава. Рефендумът е изход, посочи той. Полша, Швеция и Дания не са въвели еврото, но това не означава, че водят антиевропейска политика, посочи той.
„Аз съм приключил с моите аргументи и те бяха посочени много ясно. Предлагам референдум, а не партии. Това са спекулации, които целят да отклонят вниманието от референдума“, каза в заключение Румен Радев.
Източник ЕПИЦЕНТЪР