Елена Йончева: Вървим към свръхмилитаризация, която може да отслаби много силно Европа


Вървим към една свръхмилитаризация, която може да отслаби много силно Европа, предупреди в интервю за БНТ независимият евродепутат Елена Йончева.
Според нея не трябва да е така, защото Европа всъщност е най-успешният мирен проект след Първата и Втората световна войни.
„И Ден на победата и Ден на Европа, защото без тази победа нямаше да има Европа. Европа вече 80 години живее в мир и ние това го приемаме като някаква даденост, която е неотменима, но всъщност, за да се поддържа този мир са водени и се водят системни усилия. И точно на 9 май Робер Шуман, външният министър тогава на Франция, предлага да се създаде някаква форма на политическо обединение между европейските държави, създава Общество на въглища и стомана, именно за да се предотвратят всички възможни бъдещи конфликти в Европа. Защо Общество на въглища и стомана? Защото това са ресурсите, които стоят зад създаването на една военна машина. И оттогава Европа всъщност е най-успешният мирен проект след Първата и Втората световна война“, припомни Йончева.
Европа живее в мир, защото всички проблеми ги решава по пътя на диалога, по пътя на сътрудничество с дипломацията, категорична е евродепутатката.
„Това правеше Европа много дълго. И искам да споделя един случай, който преди два дни в Европейския парламент, в Страсбург, бяхме поканили ветерани от Втората световна война. Думата взе 102-годишен белгийски ветеран, Роберт Шот, който каза нещо много семпло, но много ясно, много точно и много на време. Каза така, аз знам какво е война и моля направете така, че Европа да продължи да живее в мир. Трябва да ви кажа, че никога за тези години в Европейския парламент не съм чула толкова дълги аплодисменти. Действително, това беше една много разчувстваща реч“, сподели Елена Йончева.
На въпрос как трябва да бъде разрешен украинският конфликт, за да не е в ущърб на обединена Европа, тя бе категорична, че трябва да бъде решен с диалог.
„САЩ се опитват това да направят. Те се опитват да постигнат споразумение. И ако започне този път към решаването на украинския проблем с дипломация, с диалог, мисля, че Европа ще успее да избегне голямата война. Европа, за съжаление, пропусна доста ценно време. Три години ние не направихме нито едно смислено, мирно предложение. Не влязохме в активен диалог със страните, които са влязли в конфликт. Само да ви напомня, че през 2022 година в Истанбул бяха водени преговори, които почти завършиха успешно. Трябваше само да бъдат ратифицирани. На практика, Украйна щеше да запази своите източни територии. Европа тогава не беше активна, не взе участие. Европа я нямаше в Истанбул. Това е един пример. Надявам се, че ще има разум в Европейския съюз и няма да бъдем въвлечени в една самоубийствена война, която може да доведе и да разрушаването на Европейския съюз“, обясни Йончева.
Според нея свръхвъоръжаването може да въвлече Европа в голяма война. „Има все още дипломатически начини всичко това да спре. И аз се надявам, че Европа ще намери сила, за да го направи с помощта на САЩ, които са много активни в тази посока. Вместо да водим стратегическия диалог, ние говорим за трупане на оръжие. Вместо да произвеждаме машини, които да служат на хората, ние говорим за производството днес на танкове. Не мисля, че това е пътят, който предпази Европа от войни. Това не е пътя, който ни помогна да живеем 80 години в мир. Европа е най-успешният мирен проект и трябва да остане такъв“, посочи тя.
Днес Елена Йончева организира конференция, свързана с трафика на мигранти. Тя подчерта, че 90% от нелегалните мигранти, които влизат в Европа, минават през канали за бежанци.
„Европа в последните години не може да се справи с мигранската вълна. И това е една от темите, по които работим в Европейския парламент и след 10 години дебат най-накрая беше приет този пакт относно миграцията. Какви са проблемите в ЕП с тази миграция? Първо, ние не знаем по какъв начин да спрем нелегалните мигранти да влизат в Европа. Говорим за нелегалните мигранти, на които не се предполага да се даде статут на бежанец – как да ги спрем да влизат в Европа? Второ, ние не знаем в момента, в който се намират в Европа, по какъв начин да менажираме целия този процес. Трето, ние не знаем какво да направим с хората, които вече са в Европа и имат отказан статут на бежанец – как да ги върнем обратно към страната на произход? И това е пъзел от проблеми, които Европа не може да реши. Поради тази причина има обществен натиск, самите политици, политическите платформи се променят, за да отговорят на този обществен натиск“, разкри независимият евродепутат.
„Политиците не се справят с този проблем. Но беше приет след 10 години и този пакт относно миграцията, който дава отговори как да бъдат решени стъпка по стъпка тези проблеми. Този пакт влиза в сила до година. В Европа имаше различни подходи. Едни държави, особено на външната граница на Европейския съюз, казваха, че трябва да има по-строги мерки, докато други държави настояваха да има по-хуманен подход към бежанците. И накрая, след 10 години, ние успяхме да приемем този пакт относно миграцията. Но, и затова и конференцията днес, този международен форум, 90% от нелегалните мигранти, които влизат в Европа, минават през канали за бежанци. Това са престъпни канали, мрежи, които ние не успяваме да ги отрежем. Затова е необходимо международно сътрудничество. Затова трябва ново законодателство, което ЕК предлага. Какво се случва в България? Ние хващаме обикновени изпълнителите, ние хващаме дребните риби. Но трябва да се работи много по-задълбочено“, разказа Йончева.
Източник ЕПИЦЕНТЪР