ЗДРАВЕ

Ново изследване обяснява защо трупаме мазнини около талията и корема с напредването на възрастта?

С напредването на възрастта мнозина забелязват, че обиколката на талията неусетно се увеличава. За съжаление, това не е просто естетически проблем. Натрупването на мазнини в областта на корема е сериозен рисков фактор за редица заболявания като диабет тип 2, сърдечносъдови проблеми, метаболитен синдром, а също така ускорява стареенето и забавя обмяната на веществата.

Дълго време учените нямаха категоричен отговор на въпроса защо именно с напредването на възрастта се наблюдава такова изразено натрупване на мазнини в коремната област. Но ново изследване, публикувано през април 2025 г. в престижното научно списание Science, разкрива ключовия виновник: стволовите клетки, отговорни за образуването на мастна тъкан.

Изследователите от един от водещите научни центрове в САЩ — City of Hope — установяват, че с възрастта тези стволови клетки започват да работят свръхактивно, като произвеждат значително по-голям брой мастни клетки, особено в зоната около талията.

Доскоро се смяташе, че натрупването на мазнини се дължи основно на уголемяване на съществуващите мастни клетки. Но новото изследване доказва, че белият адипозен слой (WAT), който се складира предимно около корема, нараства и заради създаването на нови мастни клетки от специализирани прекурсорни клетки — т.нар. adipocyte precursor cells (APCs).

В поредица от експерименти с мишки, а по-късно и с човешки клетки, учените откриват неочаквано явление — старите прекурсорни клетки на мастната тъкан не само не губят активност, а напротив – стават още по-продуктивни. Те продължават да създават нови мастни клетки, независимо от възрастта на организма, в който се намират. Това контрастира с поведението на повечето други стволови клетки в тялото, чиято активност с времето намалява.

За първи път се предоставят категорични доказателства, че увеличаването на корема с възрастта се дължи не само на натрупване, но и на активно производство на нови мастни клетки.

Още по-интересна е следващата стъпка в изследването: учените откриват, че с напредване на възрастта стандартните прекурсорни клетки се трансформират в нов, „възрастово-специфичен“ тип — т.нар. CP-As (middle-aged preadipocytes). Тези клетки се появяват именно в средна възраст и се характеризират с изключително висока активност в образуването на мастна тъкан.

Открит е и биохимичен път, който ръководи този процес — т.нар. рецептор за левкемичен инхибиторен фактор (LIFR). Той играе централна роля в размножаването и диференциацията на тези клетки в мастни.

Анализ на тъканни проби от хора на различна възраст потвърждава присъствието на CP-A клетки и в човешкото тяло — като тяхната концентрация е най-висока при индивиди в средна възраст. Това отваря нови хоризонти за медицината: учените вече имат възможността да разработят терапии, насочени към блокиране или премахване на тези свръхактивни мастни стволови клетки.

Ако бъде постигнат напредък в тази посока, това би означавало ефективна борба с възрастовото напълняване, по-добър контрол върху метаболитните заболявания и съществен принос към по-дълъг и по-здравословен живот.

ПОСЛЕДВАЙТЕ НИ В ТЕЛЕГРАМ

Новините Днес

Related Articles

Back to top button