Парад и Водосвет на бойните знамена и знамената светини за Гергьовден

Водосвет на бойните знамена и знамената светини се състоя днес, в Деня на храбростта и празник на Българската армия – 6 май, Гергьовден, на пл. „Свети Александър Невски“ при Паметника на Незнайния воин.
Президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев участва в тържествения ритуал и прие почетния караул на представителните гвардейски части.
Сред присъстващите бяха още председателят на Народното събрание Наталия Киселова, министър-председателят Росен Желязков, министър на отбраната Атанас Запрянов, кметът на София Васил Терзиев, народни представители, представителите на държавни институции, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, висши офицери от Българската армия, както представители на военно-патриотичните съюзи, дипломати.
Водосветът на бойните знамена и знамената светини беше отслужен от Негово Преосвещенство Велбъждския епископ Исаак, викариен епископ на Софийския митрополит и български патриарх Даниил.
„В този ден сме заедно народ и армия, държава и църква, като свидетелство за нашето единство“, каза епископ Исаак, който прочете слово от българския патриарх Даниил, и добави, че силата на българския народ е била винаги в неговата вяра и неговото единство.
Държавният глава поднесе венец пред Паметника на Незнайния воин, след което се състоя тържествен марш на представителните блокове на Въоръжените сили.
Венци поднесоха още председателят на Народното събрание Росен Желязков, министър-председателят Росен Желязков, кметът на София Васил Терзиев.
В ритуала участваха знаменен взвод на Националната гвардейска част със знамената светини и представителни блокове.
Военен парад без сухопътна техника
Тази година няма да има сухопътна техника, но на парада е най-ценното, което армията има – това са хората, които работят в нея, каза преди дни командващият парада и командир на Съвместното командване на специалните операции бригаден генерал Божидар Бойков.
Във военния парад на площад „Княз Александър Първи“ в столицата участват над 700 военнослужещи в осем представителни блока от Националната гвардейска част, Сухопътните войски, Втора механизирана бригада, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Националния военен университет „Васил Левски“ и Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“. В началото ще прелетят вертолет Ми-17, носещ националното знаме на България, и два вертолета AS-532 AL „Cougar“.
При изпълнението на националния химн по време на парада бяха изпълнени 20 артилерийски салюта.
В парада участват и Гвардейският представителен духов оркестър с духовия оркестър на Сухопътните войски, както и знаменен взвод на Националната гвардейска част със знамената светини.
„Днес на парада ще види мъжете и жените, които съзнателно са посветили живота си на това да защитават суверенитета и териториалната цялост на нашата родина. Един от най-известните български маршове е „Велик е нашият войник“ – българският войник е велик, защото се подготвя да воюва не защото мрази някого, а защото обича своята земя, своя народ, обича България.
Военният парад е събитието, което среща армията със своя суверен, а да командваш парада е голяма чест и отговорност за всеки един български офицер“, подчерта преди началото на парада бриг. ген. Бойков.
„За първи път командир на Съвместното командване на специалните операции е назначен да командва парада, затова приемам това назначение с голямо вътрешно удовлетворение, но и като уважение и отдаване на почит към неуморния труд на хората от СКСО, тяхната смелост и храброст, която демонстрират всеки ден.
Да защитаваш родината е кауза, която е свързана с много лишения, но която носи и много удовлетвореност“, каза още той.
„Предава се с личен пример, с ентусиазъм, мотивация, професионализъм. Да предадеш това чувство, да принадлежиш към Българската армия, да имаш възможност да служиш на една кауза“.
Националният военноисторически музей
С вход свободен от 10:00 до 17:00 ч. и празнична програма Националният военноисторически музей ще отбележи 6 май. Гостите на музея ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще е достъпът и до временните изложби „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ и „Българската армия – 20 години част от НАТО“, съобщиха от музея.
Само на 6 май в атракцията „Експонатите оживяват“, която ще се реализира при подходящи метеорологични условия, посетителите ще имат възможността да влязат в кабините за управление на едни от най-знаковите експонати във външната експозиция – вертолети Ми-2, Ми-8 и ракетния комплекс 2К 52 Фрог „Луна-М“. Атракциите с военен характер ще продължат в 12:00 часа с дегустация на емблематичната боб чорба, приготвена от военен готвач.
„Българската армия през очите на военните репортери“
Информационният център на Министерството на отбраната организира фотографска изложба под надслов „Българската армия през очите на военните репортери“, която показва емблематични моменти от живота на Въоръжените сили, уловени от обектива на репортерите на Военния телевизионен канал и в. „Българска армия“. От 12:00 ч. до 16:00 ч. изложбата ще бъде представена в откритото пространство пред сградата на Информационния център на Министерството на отбраната.
Денят на храбростта и празник на Българската армия през годините
За първи път 6 май се отбелязва като празник на Българската армия, утвърден за Ден на храбростта с указ от 9 януари 1880 г. на княз Александър I, като церемонията е включвала панихида в гарнизоните, поздравления и обяд за кавалерите на ордена „За храброст“ и ограничени военни паради, показва информация на отдел „Справочна“ на БТА.
До 1919 г. освен 6 май – Ден на храбростта, се е отбелязвал и Ден на бойната прослава на 27 ноември в чест на победата на Българската армия в Сръбско-българската война (1885 г.). Тъй като на 27 ноември 1919 г. България е принудена да подпише Ньойския мирен договор Денят на бойната прослава не се е отбелязвал през 20-те години на 20 в.
От 1926 г. Денят на храбростта и Денят на бойната прослава се обединяват в Ден на храбростта и победите, честван в деня на св. Георги Победоносец (6 май). През 1931 г. Денят на храбростта и победите е обявен за боен празник на Българската армия, който се отбелязва до 1953 г., когато с постановление на Министерския съвет 23 септември е опреден за Ден на Българската народна армия (годишнина от началото на септемврийските бунтове през 1923 г.).
С постановление на Министерския съвет от 30 май 1991 г. 23 август е определен за Празник на Българската армия в чест на победата (1877 г.) на Българското опълчение на връх Шипка по време на Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.). Отново с постановление на Министерския съвет от 27 януари 1993 г. до 1998 г. 6 май се отбелязва като Празник на Българската армия. От 6 май 1998 г. денят се отбелязва като Гергьовден, Ден на храбростта и Българската армия.
Източник ЕПИЦЕНТЪР