Желязков към Коща: България ще продължи да бъде конструктивен и надежден партньор на ЕС


Европейският съюз е изправен пред нови геополитически и икономически предизвикателства е изключително важно да запазим своето единство и да говорим в един глас. България ще продължи да бъде предвидим, конструктивен и надежден партньор в постигането на общите цели и приоритетите на съюза.
Това каза министър-председателят Росен Желязков след срещата си председателя на Европейския съвет Антонио Коща, който е на посещение у нас.
България има какво да даде и има ясна визия и солидарност. В същото време ние сме убедени, че се вземат спецификите на всяка държава-членка на ЕС и гласът ѝ се чува, каза още той.
За мен е гордост, че общественото доверие за нашето членство в ЕС се запазва на високи нива, които са по-високи от средните за съюза. ЕС трябва да разглежда всички глобални предизвикателства, както и процесите на глобалната трансформация. Притежаваме уникална комбинация – свободна пазарна икономика, социална ангажираност и върховенството на закона, каза още Желязков и посочи, че първото посещение на Коща в България съвпада с важна годишнина – 20 години от подписването на договора за присъединяването на страната към Европейския съюз.
Подписването е важна крачка и постижение за българската нация, коментира премиерът и изтъкна, че вече две десетилетия България знае къде принадлежи, знае към какво се стреми и отстоява трудно извоюваните достижения на своята европейска интеграция и принадлежност.
Благодаря ви за възможността да обменим мнения за настоящата геополитическа ситуация и ключовата роля на България в ЕС. Имам възможността да ви посетя в много важен момент, когато България вече е част от разширяването на Шенген и в много добър продължаващ процес за приемане на еврото, надявам се в идните месеци, каза от своя страна Коща.
И добави: Присъединяването към еврозоната се основава на обективни критерии. До момента всички са впечатлени от съществения напредък, постигнат от България, за изпълняване на различните критериите.
Очакваме през юни последните два доклада с оценка – на Европейската комисия и на Европейската централна банка, посочи Коща. Надявам се, че оценката ще бъде положителна и ако е така ще можем в Европейския съвет да вземем положително решение и след това финално решение от Европейския парламент, допълни той.
Обясни, че разширяването към Западните Балкани, Украйна и Молдова са най-важните стратегически инвестиции. Това е продължаващ процес. Ние ще продължим да работим с всичките шест страни от Западните Балкани и в следващите седмици ще имам среща с тях, каза още той.
Сигурността на Европа започва от Украйна. Сигурността на Украйна и сигурността на Европа не могат да бъдат разделени. Взехме решение да увеличим инвестициите си в собствената си отбрана, защото ние сме за мир, но мир без отбрана е илюзия. Нуждаем се от инвестиции в отбраната, но това означава да инвестираме и в нашата икономика и технологии. Трябва да се мобилизира целия капацитет в различните държави членки, а България има отлични условия да играе ключова роля в този процес, не само за осигуряване на потребностите на България, но и да бъде доставчик на услуги за отбрана за различните европейски страни, каза още Коща.
Коща ще е на тридневно посещение в България от 27 до 29 април. Тази вечер той ще има среща с президента Румен Радев, и ще посети предприятия в областта на производството и технологиите.
В рамките на визитата си заедно с премиера Желязков председателят на Европейския съвет ще се възползва от възможността да посети няколко важни индустриални и технологични центъра.
На 28 април председателят ще разгледа „Арсенал“ АД, водещ български производител на огнестрелни оръжия и боеприпаси, базиран в Казанлък. Посещението на обекта отразява продължаващите усилия на ЕС за укрепване на европейската отбранителна промишленост и за осигуряване на стабилна подкрепа за Украйна в условията на руската агресивна война.
Той ще посети и Стара Загора. Там Коща ще посети Тракийския университет и неговия Център по аквапоника, който е водещ в областта на аквапониката – комбинация от рибовъдство и хидропонно отглеждане, която има за цел да даде ново определение на устойчивото земеделие.
Проектът, който е част от усилията на региона да диверсифицира икономиката си, въплъщава амбициите на ЕС за зелен преход и показва как научните изследвания и образованието са двигател на бъдещето на устойчивото производство на храни и продоволствената сигурност.
Освен това той ще посети Пловдив и Арт център „Филипополис“.
Обратно в София на 29 април Коща ще обиколи Института по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) – пионерски изследователски институт, в който се разработват проекти, основани на изкуствения интелект, в различни сектори, включително една от шестте европейски фабрики за изкуствен интелект. Институтът има ключов принос към настоящите усилия на ЕС за стимулиране на иновациите в областта на ИИ и увеличаване на приложенията на ИИ от страна на европейските предприятия и публичния сектор в съответствие с наскоро публикувания „План за действие за континента на ИИ“.
Тези посещения подчертават многостранния принос на България към стратегическите цели на ЕС и показват значението на превръщането на местния опит в европейска сила.
По време на посещението си Коща ще общува с местни лидери, бизнес иноватори, студенти и изследователи, за да потвърди ангажимента на ЕС да подкрепя стратегическите сектори на България и да ги интегрира в по-широкия стремеж на Европа да повиши своя просперитет, устойчивост и устойчивост.
Очаквайте подробности!
Източник ЕПИЦЕНТЪР