България

УниБИТ събра водещи експерти на майсторски клас по критично мислене в ерата на дезинформацията

На 17 април 2025 г. в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) се проведе мащабният и заключителен майсторски клас „Критично мислене в ерата на дезинформацията“.

Събитието бе част от проекта „Изследване на естествените и принудителните отклонения и проявления на „интелигентната информация“ и тяхното въздействие върху обществените нагласи“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“.

Майсторският клас беше тържествено открит от ректора на УниБИТ – проф. Ирена Петева, която в обръщението си към участниците и гостите подчерта важността на темата в съвременния информационен свят и ролята на образователните институции за изграждането на критични умения за работа с информация.

Гост-лектори бяха известни и утвърдени експерти в областта на стратегическите комуникации: д-р Соня Момчилова, д-р Валерий Тодоров, доц. Константин Казаков, които притежават дългогодишен професионален опит и знания в едни от значимите и критични области на човешката дейност – журналистиката, медиите и националната сигурност.

Д-р Соня Момчилова запозна аудиторията с мисията на традиционните медии и тяхната отговорност за формиране на общественото мнение. Тя акцентира върху негативните отклонения на информацията, като обърна специално внимание на дезинформацията по време на пандемии и военни действия. Чрез конкретни примери д-р Момчилова представи реалните последици от целенасоченото изопачаване на фактите и подчерта, че доверието към медиите е ключов ресурс за обществото.

Д-р Валерий Тодоров постави темата за (без)критичното мислене в условията на нарастваща дезинформация. Той представи ключовите характеристики на новата цивилизационна и медийна реалност, подчертавайки, че „знанието е оперативната памет за човека“ и че способността да се отсява вярната от невярната информация е основно умение на съвременния индивид.

Доц. Константин Казаков въведе участниците в сложната материя на информационните операции в когнитивния домейн на сигурността. Той представи различни техники за стратегическа заблуда и манипулация на общественото мнение, като подчерта, че в съвременните условия информационното въздействие може да има ефект, съизмерим с традиционните форми на заплаха.

  

Критично мислене в ерата на дезинформацията: УниБИТ събра водещи експерти на майсторски клас - 2

Събитието привлече широка аудитория от представители на Министерството на отбраната, Военна академия „Г. С. Раковски“, Академия на МВР, Служба „Военна полиция“, Военномедицинска академия, различни медии, учени, изследователи, студенти и докторанти.

След публичните лекции майсторският клас премина в практическа част и участниците имаха възможност да се включат в активно в занимания, съсредоточени във формиране на умения за оценка на надеждността на източниците на информация, каналите на нейното разпространение и критериите за достоверност. Практическата част на майсторския клас включваше множество примери и разиграване на хипотетични ситуации, което направи обучението изключително полезно и приложимо в професионалната практика на участниците.

Събитието завърши с дискусия и обмен на идеи, като ръководителят на проекта доц. Ралица Йотова изрази увереност пред участниците и гостите в майсторския клас „че изграждането на критично мислене е от съществено значение за устойчивостта на съвременното общество и за когнитивната самозащита на всеки гражданин“ особено в условията на информационни предизвикателства.

Майсторският клас „Критично мислене в ерата на дезинформацията“ затвърди ролята на УниБИТ като водеща образователна и научна институция, работеща по ключови проблеми в съвременното общество, като значението на систематичния подход към информацията и необходимостта от съзнателно изграждане на умения за критичен анализ сред младите хора в сложен и динамичен медиен свят.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button