ЗДРАВЕ

Какво количество алкохол на седмица води до трайно увреждане на мозъка?

Консумацията на осем или повече алкохолни напитки седмично може да бъде свързана с увреждания на мозъка, сочи ново мащабно проучване, публикувано в Neurology – списанието на Американската академия по неврология.

Изследването, проведено от учени от Бразилия, Китай и Германия, анализира мозъчни аутопсии на 1 781 души със средна възраст 75 години, като ги сравнява с данни за начина им на живот, включително навици за пиене, събрани от техни близки.

Какво показват резултатите:

Тежките пиячи (8+ напитки седмично) имат 133% по-висок риск от съдови мозъчни увреждания спрямо онези, които изобщо не пият алкохол.

Същите участници показват и по-висока честота на тау-натрупвания – характерни маркери за болестта на Алцхаймер.

Бивши тежки пиячи също са с повишен риск – 89% по-висок, както и с по-ниска мозъчна маса и влошена когнитивна функция.

Очакваната продължителност на живота при тежки пиячи е средно с 13 години по-кратка от тази на въздържателите.

„Открихме ясна връзка между прекомерната употреба на алкохол и мозъчни увреждания, което може да доведе до дългосрочни проблеми с паметта и мисловната функция,“ казва водещият автор д-р Алберто Фернандо Оливейра Жусто от Медицинския факултет на Университета в Сао Пауло.

Какво означава това за здравето?

Невролозите предупреждават, че алкохолът – макар и социално приемлив – лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и има потискащ и пристрастяващ ефект. Дори умерената консумация може да навреди на съдовото и когнитивното здраве.

„Резултатите подчертават важността на ограничаването или прекратяването на алкохола, дори при по-млади хора, за да се намали рискът от деменция по-късно в живота,“ коментира д-р Ърнест Мъри, сертифициран невролог от Тенеси.

Някои специалисти, като д-р Аманда Бергер от Distilled Spirits Council, отбелязват ограничения в методологията: информацията за консумацията е събирана след смъртта на участниците чрез техни близки, и се отнася само за последните три месеца от живота им.

Изследователите също подчертават, че проучването показва асоциации, но не доказва причинно-следствена връзка между алкохола и мозъчните увреждания.

Нарастващият обем научни доказателства показва, че дори умерената консумация на алкохол може да има неблагоприятно въздействие върху мозъка. Медицинските експерти препоръчват ограничаване на алкохола като ключов фактор в превенцията на когнитивен спад и мозъчни заболявания с напредване на възрастта.

ПОСЛЕДВАЙТЕ НИ В ТЕЛЕГРАМ

Новините Днес

Related Articles

Back to top button