ЗДРАВЕ

За първи път: Учени отгледаха човешки зъби в лаборатория

Учени за първи път успешно са отгледали човешки зъби в лаборатория. Това сочи ново проучване, цитирано от БГНЕС.

Изследователите от Кралския колеж в Лондон твърдят, че този пробив може да доведе до израстване на загубени зъби при пациенти в бъдеще, предлагайки алтернатива на пломбите или зъбните импланти.

Екипът е разработил материал, който имитира средата, необходима за развитието на зъбите, позволявайки на клетките да изпращат сигнали и да започнат да формират зъб, съобщи в. „Индипендънт“.

Д-р Ана Ангелова-Волпони, директор на регенеративната стоматология в Кралския колеж в Лондон, заяви, че изследването има възможност да „революционизира стоматологичната помощ“.

В изследването се казва, че някои животни като акулите и слоновете имат способността да израстват нови зъби, но хората имат само един комплект от зряла възраст.

Следователно способността за регенериране на зъбите ще бъде голям скок напред в стоматологията, смятат изследователите.

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="en" dir="ltr">The lab-grown teeth would regenerate, integrate into the jaw, and function like real teeth—without the risks of rejection<a href="https://t.co/tFhYoWRGa0">https://t.co/tFhYoWRGa0</a> <a href="https://t.co/UgW25fr7U7">pic.twitter.com/UgW25fr7U7</a></p>&mdash; The Telegraph (@ttindia) <a href="https://twitter.com/ttindia/status/1911768360984981928?ref_src=twsrc%5Etfw">April 14, 2025</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

За разлика от имплантите и пломбите, които са фиксирани и не могат да се адаптират във времето, изследването описва как лабораторно отгледан зъб, направен от собствените клетки на пациента, може да се интегрира в челюстта и да се възстанови като естествен зъб.

Изследването, осъществено в сътрудничество с Имперския колеж в Лондон, е подготвяно повече от десетилетие.

„Пломбите не са най-доброто решение за възстановяване на зъбите. С течение на времето те отслабват зъбната структура, имат ограничен живот и могат да доведат до по-нататъшно разваляне или чувствителност. Имплантите изискват инвазивна операция и добра комбинация от импланти и алвеоларна кост. И двете решения са изкуствени и не възстановяват напълно естествената функция на зъба, което може да доведе до дългосрочни усложнения“, посочи Сюечън Джан, изследовател от Факултета по стоматология, орални и краниофациални науки.

„Лабораторно отгледаните зъби биха се регенерирали по естествен начин, интегрирайки се в челюстта като истински зъби. Те биха били по-здрави, по-дълготрайни и без рискове от отхвърляне, като предлагат по-трайно и биологично съвместимо решение от пломбите или имплантите“, обясни ученият.

Предишните опити за пресъздаване на този процес в лабораторията се провалиха, тъй като клетките не можеха да комуникират ефективно.

Сега изследователите проучват два възможни подхода: отглеждане на цял зъб в лаборатория, преди да го имплантират, или поставяне на зъбни клетки в ранен стадий директно в челюстта на пациента, където те могат да продължат да се развиват.

„Имаме различни идеи за поставяне на зъбите в устата. Можем да трансплантираме млади зъбни клетки на мястото на липсващия зъб и да ги оставим да растат в устата. Алтернативно, бихме могли да създадем целия зъб в лабораторията, преди да го поставим в устата на пациента. И при двата варианта трябва да започнем много рано процеса на развитие на зъба в лабораторията“, добави Джан.

„С напредването на областта интегрирането на такива иновативни техники има потенциала да революционизира денталната помощ, предлагайки устойчиви и ефективни решения за възстановяване и регенериране на зъбите“, каза д-р Ангелова Волпони.

ПОСЛЕДВАЙТЕ НИ В ТЕЛЕГРАМ

Новините Днес

Related Articles

Back to top button