Новият клуб на Макрон показа изолацията на Русия


Лидери на 44 държави се събраха в Прага за учредителната среща на върха на новосформираната Европейска политическа общност – формат по идея на френския президент Еманюел Макрон, който обединява 27-те членки на Европейския съюз и 17 други европейски държави.
Европейският съюз и неговите съседи и партньори от Великобритания до Турция се срещнаха, за да обсъдят общите проблеми в областта на сигурността и енергетиката, породени от войната в Украйна.
„Всички, които са се събрали тук, знаят: Нападението на Русия срещу Украйна е брутално нарушение на реда на мира и сигурността, който имахме през последните десетилетия в Европа“, заяви германският канцлер Олаф Шолц.
Коментарите му бяха подкрепени от министър-председателя на Белгия Александър Де Кроо, както и от висшия дипломат на ЕС Жозеп Борел.
„Тази среща е начин да се потърси нов ред без Русия. Това не означава, че искаме да изключим Русия завинаги, но тази Русия, Русия на Путин, няма място“, заяви Борел.
На събитието присъства и новият британски премиер Лиз Тръс, която подчерта силното съгласие между страните „относно важността на това сходните европейски демокрации да представят единен фронт срещу бруталността на Путин“.
Решението ѝ да присъства на срещата на върха остави у някои надеждата за по-топъл тон между ЕС и Лондон след Брекзит, където двете страни все още са в разногласия по търговските въпроси около Северна Ирландия.
Събирането в обширния Пражки замък се разглежда от привържениците му като грандиозна проява на солидарност за континента, затънал в множество кризи – от последиците за сигурността от войната на Русия в Украйна до тежките икономически последици, включително острата енергийна криза, пише „Ройтерс“.
Макрон заяви, че негов приоритет е изграждането на повече електрически връзки в Европа и намаляването на цените на газа.
Символичната среща на върха подчерта изолацията на Москва, предава Ройтерс.
Срещата в Прага е първа за Европейската политическа общност, проект на френския президент Еманюел Макрон, който обединява на равнопоставена основа 27-те страни членки на ЕС и 17 други европейски страни.
Някои от тях чакат да се присъединят към блока, а друга, Великобритания, е единствената в историята му, която го напусна.
Датският премиер Мете Фредериксен не пристигна заради важен дебат в парламента на страната, с което броят на лидерите намаля до 43 вместо планираните 44.
Срещата в Пражкия замък се превърна в голяма проява на солидарност за затъналия в няколко кризи континент – от последиците за сигурността заради войната в Украйна до енергийна криза и задаваща се рецесия, която попари надеждите за силно възстановяване след забавянето заради пандемията от COVID-19.
Украинският президент Володимир Зеленски, който направи обръщение чрез видео връзка, призова лидерите да превърнат новата политическа общност в „европейска общност на мира“.
„Нека днес бъде отправната точка. Точката, от която Европа и целият свободен свят ще се насочат към гарантиран мир за всички нас. Това е възможно“, допълни Зеленски и призова лидерите да „впрегнат всичките възможни сили на Европа за прекратяване на войната“ в Украйна.
След срещата си с домакина на събитието, чешкия премиер Петр Фиала, Лиз Тръс подчерта „категоричното им съгласие за значимостта еднаквомислещите европейски демокрации да създадат обединен фронт срещу жестокостите на Путин“.
Представител на ЕС заяви, че участието на Тръс е било положително.
„Мисля, че ангажиментът на Обединеното кралство по тези теми – сигурност, стабилност, икономика, миграция, доставки и подкрепа за Украйна, остави доста положително впечатление“, каза представителят.
Войната на Русия в Украйна със сигурност ще остане във фокуса на вниманието на новия клуб, тъй като лидерите на новата Европейска политическа общност вероятно ще се срещнат следващия път в Молдова, малкия и застрашен съсед на Украйна.
Но далеч не е ясно дали форумът, който някои вече разкритикуваха като поредна говорилня, ще има силно бъдеще.
Самият му размер ще бъде голямо препятствие пред изпълнението на конкретна политика, както и политическата му и културна разнородност и традиционни съперничества между много от страните членки – от Армения и Азербайджан до Гърция и Турция.
В блог публикация преди срещата на върха Борел заяви, че е нужна яснота за същината на Европейската политическа общност, окончателните страни членки във форума, отношенията му с ЕС, как трябва да взема решения и дори дали трябва да има собствен бюджет.
В петък лидерите на 27-те страни членки на ЕС ще се срещнат самостоятелно в Прага. Срещата ще се проведе в напрегната обстановка заради програмата за енергийна помощ на стойност 200 млрд. евро на Германия, която много от останалите страни членки смятат за нарушаваща конкуренцията на единния пазар в блока.
Страните членки ще се опитат също така да изгладят различията си за това как да укротят цените на газа, за да овладеят растящите разходи за енергия, които разпалват инфлацията в целия блок.
Епицентър