България

Тошко Йорданов: Държавата е без пари, вероятно ще се наложи теглене на заеми

Основният проблем на държавата в момента е бюджетът, липсата на пари. Който и символ за лошо да изберете по отношение на бюджета, няма да сбъркате.

Това каза в предаването „Лице в лице“ по БТВ председателят на ПГ на „Има такъв народ“ и зам.-председател на партията Тошко Йорданов.

Държавата е без пари, в невъзможност да изпълнява основните си функции заради безумията в последните 3 г. при съставените от Асен Василев бюджети. Държавата няма пари, трябва да се оправя с това, което има. Вероятно ще се наложи теглене на заеми, за да се изпълняват основни функции. Оправянето вероятно ще стане по-късно, след година-две. Много е лесно да съсипеш една система и е значително по-трудно е да я оправяш, това изисква много време, заяви Йорданов.

С появата на Асен Василев за 3 г. държавният дълг е нараснал с 20 млрд. В момента е много трудно да се направи бюджет с 3% дефицит. Такива са намеренията, надявам се да успеят. Има предложени мерки за повишаване на събираемостта, тъй като сивият сектор е в размер на 30 %. Важно е да се спре тенденцията да харчиш повече, отколкото имаш, посочи председателят на ПГ на „Има такъв народ“.

В отговор на въпрос каква е позицията на партията му за готвения рекорден ръст на заплатите в секторите „Сигурност“ и  „Отбрана“, който се готви от правителството, Тошко Йорданов отбеляза: „Имаме идея какво трябва да се направи, имаме разговор със синдикатите, но това не е най-големият проблем, това са 2 млрд. годишно. Проблемът е в огромните социални разходи и в непремереното вдигане на минималната заплата в последните 3 г., което се отразява на средната заплата“.

ГЕРБ ще си носят вината, че гласуваха тъпия бюджет на Асен Василев. ГЕРБ тогава постъпиха грешно, затова сега нямат избор – нито те, нито ние, подчерта той.

Йорданов коментира и започващата от управляващите масова смяна на членовете на независимите комисии, институции, регулатори и други органи с изтекъл мандат.

Има си правила, това са правилата, които винаги са били просто за първи път започва процедурата за избор, защото в последните години само се говореше. Ние сме против предложения от неправителствени организации, защото има много съмнения около тях, като например за финансирането им. Няма проблем партиите да издигнат кандидат, дори да е от неправителствена организация или независим кандидат, за да носят партиите отговорността, каза още зам.-председателят на „Има такъв народ“.

Тошко Йорданов заяви, че е против НПО организациите, заради съмнителните им финансирания. 

„Кой от коя партия е издигнат, за да носи отговорност. Има хора от такива странни партии, че не се знае от къде са. Вие сте категорични, че трябва да има партийни кандидати“, обърна се Ризова към него.  

„Партиите могат да кандидатират НПО член, но застават зад него. За това е тоя парламент там, иначе да го разпуснем и да се събират НПО-та“, заяви Тошко Йорданов. 

„ВСС, освен партийни представители, има и квоти прокурори. Най-добре е да ме питате неща, които са били, когато се появихме“, допълни той, след като разговорът мина в остър тон

„Чакайте сега, вие можете да говорите общо за всички. Ако ние издигнем кандидат за ВСС и бъде одобрен, каквото и да направи след това, носим политическа отговорност за него“, обясни Йорданов.

„Ще си го признавате“, допълни тя. 

„Оставете ме да довърша. Той не може да бъде контролиран, освен ако не го контролират по други механизми. Ако влиянието е по друга линия…“, отговори той. 

„Защо имате такова лошо отношение към НПО-тата“, попита възмутено водещата.

Извадете им финансовите разходи в последните години, има неща като 5-звезден хотел в Македония“, отсече Тошко.

„Вярвате ли, че са чужди агенти“, попита тя. 

„Извинете, само факти“, отговори той.

Тук Йорданов извади лист от джоба на сакото си и започна да чете.

До 2028 г. от Америка за България „Медиапул“ получава 2 млн. лв. За три години на месец ,се пада по 4 бона на човек на месец. 

Означава, че Клуб Z, „Медиапуул“ и други, работят с едни и същи пари. Част от тях са НПО членове. Не пазя тук никой.

Когато има финансиране от такива фондации, можем да се съмняваме“, каза той, но отново бе прекъснат от Ризова, която започна да изброява биографията на Караджов. 

„Можете да го попитате. Има разлика от това да се занимаваш с хора със здравословни проблеми и това да се занимаваш със сайтове и журналисти, които се занимават с журналистика. Трябва да е прозрачно харченето ,а то е черна дупка. Как се дават 3 милиона на Медиапул, за да се дигитализира, а са дигитална платформа“, припомни той.  

„На мен не са ми давали, но са спечелили проекти и парите са обявени“, опита се да оправдае Ризова. 

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button