Партийната ЦИК пресява до 23 януари 18-те кандидати за лидер на БСП


Партийната ЦИК пресява до 23 януари 18-те кандидати за лидер на БСП, научи Епицентър.бг. До местните структури вече са изпратени указания за формиране на изборните комисии.
На 20 януари изтече срокът за подаване на декларациите за съгласие за участие в избора на председател, сочи хронограмата за вътрешнопартийния вот.
До 23 януари партийната ЦИК под ръководството на Гергана Алексова трябва да провери дали подалите до този момент заявления претенденти за пост №1 в БСП отговарят на изискванията за председател. Те са записани в чл. 15, ал. 5 на партийния устав – да имат минимум 8 години партиен стаж, 4 години от които като член на национални органи.
Предизборната кампания се открива 25 дни преди изборния ден – на 28 януари.
За председател на партията кандидати са сегашният изпълняващ функциите председател Атанас Зафиров (който е и вицепремиер), социалният министър Борислав Гуцанов, евродепутатът Кристиан Вигенин, бившият шеф на столичната червена организация Калоян Паргов, бившият партиен лидер Сергей Станишев, Румен Овчаров – който също е бил председател на БСП-София, сегашният й председател Иван Таков, Дора Янкова, която само преди дни бе избрана за шеф на обединението на жените социалистки.
Атанас Зафиров бе избран временно да ръководи столетницата на 15 януари 2024 г., дотогава той бе зам.-председател.
Борислав Гуцанов от октомври 2020 г. е председател и на Градския съвет и на Областния съвет на БСП във Варна, както и член на Изпълнителното бюро на партията.
Кристиан Вигенин е зам.-председател на БСП и евродепутат. Бил е министър на външните работи.
Калоян Паргов е председател на Стратегическият институт за национални политики и идеи (СИНПИ), създаден на 6 юни 2022 г. Дългогодишен общински съветник от БСП в Столичния общински съвет.
Сергей Станишев е начело на Министерския съвет от 2005 до 2009 г. Под негово ръководство България става член на Европейския съюз. От 2001 до 2014 г. е председател на БСП. През 2011 г. е избран за президент на Партията на европейските социалисти и остава на този пост до 2022 г.
Румен Овчаров повече от десет години е начело на столичната БСП, бил е министър на икономиката в две правителства – на Жан Виденов и на Сергей Станишев. Два пъти се кандидатира за лидер на партията срещу Сергей Станишев, но губи.
Иван Таков е днешният председател на столичните социалисти. Според запознати той до последния момент обмислял дали да се включи в надпреварата. Интересен факт е, че на последната си конференция столичните социалисти приеха решение да се борят за промени в устава и отпадане на прекия избор.
Дора Янкова е едно от най-популярните лица в столетницата и дългогодишен депутат.
За председател се кандидатира и лидерът на другото обединение в БСП – младежкото – Габриел Вълков.
Драгомир Стойнев, в момента зам.-председател на парламента и шеф на червените депутати също кандидатства за пост №1 в столетницата. Както и бившият говорител на служебните правителства на Гълъб Донев и Стефан Янев и затова смятан за човек на президента – Антон Кутев.
Кметовете на две общини се включват в надпреварата – Трифон Панчев (Дряново), и Павел Михайлов (Родопи, Пловдив).
Сред кандидатите е и друг дългогодишен депутат – Руси Статков (член на надзорния съвет на Агенцията по приватизация), а също и политологът Боян Балев.
Ако всичко върви по зададения план, първият тур на прекия избор може да се състои на 23 февруари.
Но преди това – на 15-и същия месец трябва да се съберат на първо заседание делегатите на 51-я конгрес. И те могат да изменят устава и да върнат старото положение – председателят да се избира от конгреса. И да го изберат.
Социалисти се шегуват, че в партията има две строго пазени тайни – колко са членовете й и поименният списък с делегатите на 51-я конгрес. Националният съвет на 15 декември наредил да се установи колко са социалистите, но срокът за подаване на тази информация към партийната ЦИК още не бил изтекъл. Но и днес не е ясно дали тази информация е готова.
Поименният списък на делегатите, които са около 900, пък е необходим за тяхната „обработка“, казват социалисти. Според мълвата в партията повечето кандидати за лидер участват в състезанието не, за да спечелят, а, за да заявят позиции.
Засега едно е сигурно – на 15 февруари в зала 1 на НДК ще бъде напечено. Конгресът не само ще избира нов състав на Националния съвет и на Общопартийната контролна комисия, в които със сигурност ще се върнат повечето от отстранените от Корнелия Нинова, но и ще решава дали да се променя устава и съответно, дали да има пряк избор.
Почти сигурно е, че от софийската организация ще внесат предложение за изменение в устава, което да гласи: председателят на БСП се избира пряко от цялата партия или от конгреса, като решението за това се взима от конгреса. Такава е била уставната норма преди Корнелия Нинова да извърши организационна реформа. Противниците на прекия избор сега припомнят, че при въвеждането му замисълът е бил да предизвика вълна от интерес към столетницата в обществото. Но това не е станало.
Залогът за всички участници в лидерската надпревара е голям, защото според запознати по-голямата част от делегатите били „нови“ и напълно способни да изстрелят на върха на партията някой извън „обичайните заподозрени“.
Източник ЕПИЦЕНТЪР