България

Желязков: АПС на Доган не са в управленската коалиция, разчитаме на подкрепа в парламента

АПС на Доган не са в управленската коалиция, разчитаме на подкрепа в парламента. Това заяви излъченият за кандидат-премиер от ГЕРБ-СДС Росен Желязков.

Желязков изтъкна, че коалицията е ГЕРБ, БСП и ИТН и подчерта че ДПС-ДПС не са в коалицията – с тях договорката е за парламентарна подкрепа.

Имаме подписано споразумение между ГЕРБ-СДС, ИТН и „БСП-Обединена левица” – това е коалицията. В рамките на парламентарното мнозинство ще разчитаме на подкрепата на „Демокрация, права и свободи -ДПС” – ДПС“, посочи Желязков. 

Той обясни, че не са приели АПС на Доган да участва в управлението, за да не бъдат гръмоотвод на напрежението, което разцепи партията между застъпниците на Ахмед Доган и тези на Делян Пеевски.



„Когато взехме решение за коалиция на малцинството, тогава получихме предложение за подкрепа, която се надявам заедно с Приложението, което е част от нашето коалиционно Споразумение, да получим утре. Това не е участие в коалицията, защото ние много ясно заявихме, че политическата отговорност ще се носи от участниците в коалицията“, допълни кандидатът за премиер.

Когато „Демокрация, права и свободи“ решиха, че искат да са част от коалицията, ние, участниците в коалиционното споразумение, счетохме, че напрежението, конфликтът и разделението, което се случи в ДПС, не може коалицията да бъде заложник на това и ние да бъдем гръмоотвод, през който ще текат тези процеси.

Затова и получихме, и приехме подкрепа от хората на Доган и разчитаме на тях в пленарната зала, защото споделихме разбиранията на БСП и на ИТН, които бяха подписали декларацията за санитарен кордон. 

АПС искат легитимност и ние я предоставихме по формулата, която снощи стана ясна. Легитимност означава приета подкрепа. Няма разпределение на постове на квотен или друг принцип“, каза още Росен Желязков.

Компромисът в момента е, че всеки направи отстъпка от своите идеологически, политически и личностни разбирания, за да може в България да има мнозинство, в това число и за подкрепата за парламентарно мнозинство, която стана ясно снощи, заяви Желязков след получаването и връщането обратно на изпълнен първи проучвателен мандат от президента Румен Радев.

Той обяви, че приоритет №1 на кабинета ще е искането за конвергентен доклад предвид покриването на критерия за инфлация, стабилизиране на институциите и приемане на Бюджет 2025.

„Ще внесем проект на бюджет за 2025 година, когато Министерство на финансите е готово за това“, добави той.

Заместник-министрите ще бъдат определени на квотен принцип.

„Изборът няма да бъде съпроводен с фанфари, да се надяваме, че няма да бъде съпроводен и дюдюкания. Тръгваме с необходимия кредит на доверие. Участието на тези партньори в управлението е гаранция за по-голяма легитимност. Мандатът винаги трябва да е 4-годишен. Въпросът е може ли да е друг“, уточни кандидат-премиерът.

  

„Всички вие бяхте свидетели на дългите разговори, консултации, преговори, които имахме с различни политически субекти в този парламент. С ДБ постигнахме всичко онова, което даваше усещането, че ще бъдем едни доста толерантни политически партньори. Очаквахме заявеното от тях, че мандатоносителят ще предложи министър-председател. И в момента, в който Бойко Борисов направи този жест към тях да се оттегли и да номинира мен, това беше неочаквано за нас, те заявиха, че и аз съм неприемлив“, разказа Желязков детайли от преговорите с ДБ.

„Когато сме постигнали разбиране по теми и проблеми, сме в ситуацията, в която задавате въпроса кой е компромисът. Всеки направи отстъпки“, каза той.

По думите му чувстват подкрепа, която ще бъде официализирана утре от подкрепа при гласуване в парламента.

На въпрос кой ще избере главният секретар на МВР и дали това ще е Даниел Митов, самият Митов заяви: „Както е по закон.“

„България е последователна по отношение на външната политика. Вярвам, че ще задълбочаваме отношенията си с новата администрация в САЩ и с европейските партньори“, изтъкна той.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button