Парламентът прие на първо четене всичките 5 проекта за изменение и допълнение на Изборния кодекс


Народното събрание прие на първо четене всичките 5 проекта за изменение и допълнение на Изборния кодекс, одобрени вчера от Комисията по конституционни и правни въпроси.
Проектът на „Възраждане“ беше одобрен със 171 гласа „за“, 45 – „против“ и един „въздържал се“.
Проектът на „Има такъв народ“ получи 202 гласа „за“, 8 – „против“, 9 – „въздържал се“.
Проектът на „БСП – Обединена левица“ събра 200 гласа „за“, 3 – „против“, 15 – „въздържал се“.
Проектът на „Демократична България“ събра гласа 174 „за“, 37 – „против“, 9 – „въздържал се“.
Проектът на „Продължаваме промяната“ събра гласа 172 „за“, 39 – „против“, 6 – „въздържал се“.
Сега остава предложенията да се отсеят преди гласуването на второ четене. А всички знаем, че дебатите около окончателните промени в Изборния кодекс са напрегнати.
Интересен детайл е, че „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“внесоха две отделни предложения за промени в Изборния кодекс. Въпреки това те имат някои допирни точки.
В проектите на ПП и ДБ се иска секционните избирателни комисии да се освободят от задължението да броят бюлетините на ръка. ДБ обаче искат броенето да се извършва в преброителни центрове, а ПП предлагат това да става със скенери, които пък трябва да се въведат една година след приемането на закона. Освен това те предлагат до въвеждането на скенерите гласуването да става само с машина в секциите с над 300 избиратели.
Други предложенията на „Продължаваме промяната“ са да се въведат сканиращи устройства за документите за самоличност на избирателите и електронна система за отразяване в списъка, която се актуализира в реално време и да не позволява повторното гласуване на друго място.
Съставът на Централната избирателна комисия да се променя след всеки проведен вот. По този начин ще се гарантира справедливо представителство на политическите сили.
Протоколите от оптичните устройства за сканиране и от електронната машина за гласуване ще се разпечатват веднага след края на изборния ден и ще се прикрепят към протокола на секционната избирателна комисия, което ще спести много време и труд на членовете на комисията и ще гарантира точността на отчетените данни, без броене на ръка, подготвяне на чернови и многократно поправяне на грешки в протокола на комисията.
Оптичните устройства за сканиране и отчитане на гласовете от хартиените бюлетини и техните операционни системи са държавна собственост, която се придобива и управлява от Централната избирателна комисия.
От “Демократична България“ предлагат страната да се разделя на преброителни участъци с до 20 хил. избиратели. Границите на преброителните участъци съвпадат с:
1. границите на многомандатните избирателни райони в Столична община на всички видове избори, с изключение на избори на общински съветници, кметове на общини, кметове на райони и кметове на кметства;
2. границите на административните райони в градовете с районно делене на избори за общински съветници, кметове на общини, кметове на райони и кметове на кметства;
3. границите на общините за всички останали случаи.
В административните граници на общините, съответно на избирателните райони, се образуват най-малко толкова участъци, колкото пъти числото 20 000 се съдържа в броя на избирателите, съобразно методика, приета с решение на Централната избирателна комисия.
Не се създават преброителни участъци при гласуване извън страната.
За всички видове избори, с изключение на частични избори на общински съветници, кметове на общини, кметове на райони и кметове на кметства, се назначават преброителни комисии за всеки преброителен участък. Съставът им е равен по брой на членовете на съответната общинска избирателна комисия.
„Възраждане“ също предлагат премахване на хартиената бюлетина, а видеонаблюдението в секционните избирателни комисии вече да не публично онлайн. Националистите искат разкриването на до 20 секции в страни извън Европейския съюз. Предложени са и промени в състава на ЦИК, увеличаване на някои от възнагражденията и по-високи санкции в случай на нарушения..
ИТН предлагат няколко групи промени, както за изборите у нас, така и в чужбина – промяна в изготвянето на избирателните списъци, промяна във вида на машинното гласуване, създаване на преброителни комисии и отлагане на създаването на избирателен район Чужбина.
Законопроектът на БСП въвежда регионални преброителни центрове и активна регистрация на избирателите. Регионалните преброителни комисии ще се назначават от ЦИК. Залегнал е и нов ред за съставяне на избирателните списъци чрез активна регистрация. Компетентни да съставят избирателни списъци ще бъдат общинските администрации. Този списък се допълва с лицата, които активно са се регистрирали до 5 дни преди изборния ден, за да не се допусне невъзможност на някого да гласува поради административни пречки. ЦИК поддържа публичен регистър на избирателите и следи за това всеки български гражданин да присъства само веднъж в списъка по постоянен адрес за избягване на грешки и злоупотреби. Със законопроекта се предлага експериментално машинно преброяване при произвеждане на следващите избори за народни представители.
С промените, предлагани от Надежда Йорданова от ПП-ДБ, също се предлага създаването на преброителна комисия за общини с гласоподаватели, включени в избирателния списък до 20 000 души, а когато броят на избирателите надхвърля 20 000, се създават преброителни участъци, като към всеки участък се създава преброителна комисия. Въвежда се възможността целият процес на обработка на изборните резултати да бъде наблюдаван от всички заинтересовани страни, включително чрез пряко телевизионно излъчване.
Законопроектът, предложен от Кирил Петков (ПП-ДБ), предвижда преброяването на подадените гласове чрез хартиена бюлетина или с машина да се отчита посредством надеждни технически устройства. В промените е записано още да бъдат възстановени разпоредбите при гласуването с машини относно подадените гласове и отразяването им в разпечатан протокол, като в допълнение машината разпечатва контролни разписки. При гласуване с хартиена бюлетина се въвежда сканиране и отчитане на подадения глас чрез специално оптично устройство, което ще позволява да се извършва проверка за неправилно попълване на хартиената бюлетина.
С проекта на закон се премахва броенето на ръка като протоколите от оптичните устройства за сканиране и от електронната машина за гласуване ще се разпечатват веднага след края на изборния ден и ще се прикрепят към протокола на секционната избирателна комисия и в последствие данните ще се обобщават от районните избирателни комисии, съответно общинските избирателни комисии. Предвижда се да бъде отложено с една година влизането в сила на разпоредбите, за да се обезпечи въвеждането на оптично сканиращо устройство за хартиените бюлетини. Предвижда в секциите с над 300 души да се гласува единствено с машини. Записана е и промяна в членовете на ЦИК, която да отчита политическата представителност във всяко новоизбрано Народно събрание.
В хода на дискусията Александър Рашев от ИТН посочи, че счита изцяло за несъстоятелни твърдения на представители на ПП-ДБ, с които се натрапва мнението, че промените в ИК са по-важни от тези в Закона за съдебната власт. Кодексът гарантира представителността на българските граждани, обясни той.
Източник ЕПИЦЕНТЪР