Орбан договори дерогация и Унгария ще получава руски газ през българската „тръба на дружбата“


Унгария е договорила дерогация за три месеца (до 20 март 2025 година) и ще може да продължи да плаща чрез „Газпромбанк“ за руския природен газ, който получава от „Балкански поток“, съобщи унгарският премиер Виктор Орбан след срещата си с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.
„Балкански поток“, който толкова много искаха да сринат, в момента е „тръбата на дружбата“, каза от своя страна Борисов, демонстрирайки приятелски чувства към Орбан.
Унгарският премиер уточни още, че е осигурен и алтернативен път за плащанията, но не даде повече подробности.
Той беше категоричен, че „Балкански поток“ играе много важна роля за енергийната сигурност на Унгария – през него страната получава към 7 млрд. куб. метра природен газ.
Орбан отчете, че 85% от унгарската икономика работи с газ, въпреки че вече не е толкова сигурна, но ние се стремим да си осигурим синьото гориво през България. През миналата година успяхме да внесем 5.6 млрд. кубика газ през България, а през настоящата година 9 млрд. кубика газ. От тях 7 млрд. газ минава през България, каза Орбан след среща с президента Румен Радев.
Той посочи, че в Унгария си имат атомна електроцентрала за ядрено гориво, но унгарската страна не може да получи от Украйна гориво, затова и по думите на Виктор Орбан за разрешаването на проблема може да помогне само България. Унгария е много благодарна на България затова, че българската страна е направила възможни доставките на газ.
Виктор Орбан е удовлетворен и от това, че Унгария се е включила към един газов коридор, свързан с България, в който са се включили и много други страни от Централна Европа.
„България само печели от „Балкански поток“, отбеляза Бойко Борисов и благодари на Виктор Орбан за приемането на страната ни в Шенген.
В края на ноември САЩ включиха „Газпромбанк“ в списъка със санкционираните финансови институции, които подпомагат на Кремъл да финансира войната в Украйна. През банката обаче минават плащанията за доставка на енергийни ресурди от Русия за Унгария.
Преди ден Bloomberg съобщи, че дерогация е постигнала и Турия – един от малкото останали купувачи на газа от „Газпром“ в Европа.
България е получила цялата сума за транзита на газ през декември и няма никакви висящи плащания, коментира пред журналисти по-рано днес служебният министър на енергетиката Владимир Малинов. Той също не коментира кога и как е минало плащането, което беше дължимо до 20 декември.
Санкциите срещу „Газпромбанк“ засягат и България, защото през тази банка страната ни си получава таксите за транзита на руския природен газ към Унгария, Сърбия и Северна Македония. Все още не е ясно дали коментираните схеми за дерогация засягат и тези плащания, защото Малинов беше категоричен преди дни, че България ще спре транзита, ако „Газпром Експорт“ не плаща, както и че очакваме руската страна да предложи вариант плащанията да продължат.
Междувременно руският президент Владимир Путин позволи и алтернативни плащания не само през „Газпромбанк“, както и чрез пихващане на от трети страни. Има и вариант Унгария да заплаща директно за транзита на България.
Румънски експерти и политици алармираха, че днешното посещение на унгарския премиер Виктор Орбан в Букурещ е свързано с амбициите на Унгария да се превърне в енергиен лидер в региона, използвайки руски енергийни ресурси.
Според бившия министър на енергетиката на Румъния Разван Николеску днешното посещение на унгарския премиер Виктор Орбан в Букурещ е част от стратегията за превръщането на Унгария във „врата за внос на руски газ на европейския пазар“. Николеску припомня, че в началото на седмицата унгарската MVM купи най-голямото газо- и електроразпределително дружество E-on Romania.
Според енергийния експерт Отилия Нуцу още една сделка от предишните дни би увеличила допълнително пазарното присъствие на унгарската MVM. Компания, която се представя като йорданска, започна изграждането на най-голямата централа за производство на ток от газ в Румъния.
Централата с мощност от цели 1770МВ ще увеличи потреблението на газ в Румъния с 30%. Според Нуцу е много вероятно йорданската компания да купува евтин руски газ именно от MVM, която пък после да получава произведеното електричество и да го разпределя до крайните потребители.
Настоящият румънски министър на енергетиката Себастиан Бурдужа обещава румънските институции да си свършат работата преди да решат дали да одобрят сделката по придобиването на електро и газоразпределителното дружество E-on Romania от MVM.
Източник ЕПИЦЕНТЪР