България

Виктор Орбан след срещата с Радев: България е ключова страна за транзита на газ към Унгария

България е ключова страна за транзита на природен газ към Унгария, заяви премиерът на Унгария Виктор Орбан след разговора с българския президент Румен Радев.

Двамата дадоха съвместни изявления за медиите в Гербовата зала на „Дондуков“ 2.

„Днес е Игнажден и съгласно поверието, който първи гост дойде в къщата, такава ще бъде и годината. Аз много се радвам, че нашият първи гост е Виктор Орбан“, заяви президентът Румен Радев след срещата си с унгарския премиер Виктор Орбан.

Унгарският премиер посочи, че за миналата година страната му е получила 5,6 млрд. куб. м газ по трасето през България – „Балкански поток“. И изтъкна помощта, която нашата страна е оказала на Унгария в доставките на руско синьо гориво.

85% от унгарската икономика работи с газ, посочи Орбан.

Унгария има атомна електроцентрала, но не можем да получим от Украйна горива и в това може само България да ни помогне, много сме благодарни, че тези доставки станаха възможни, продължи премиерът на Унгария.

„Като президент на България Румен Радев винаги ни е подкрепял да развиваме икономическите връзки между двете държави и е давал стабилност“, каза още министър-председателят на Унгария.

Орбан е на посещение у нас по покана на българския президент. Сред основните теми на разговорите бе как ще се заплаща за транзита на руски газ след американските санкции на „Газпромбанк“.

По две причини съм тук. Първата е да отпразнуваме факта, че споразумението, което сключихме с президента, когато той бе в Будапеща, се изпълни. Една от общите ни цели бе приемане на България в Шенген. Говорихме, че има блокиращи сили в Европа, не всички са на едно мнение, но все пак успяхме да минем напред. Радвам се, че това се случи при нашето председателство на Съвета на ЕС. По този начин всички виждаме какви крачки можем да направим напред и че можем да помагаме едни на други. Ще разберете като горд народ, че в ЕС сме заедно, но има едни страни, които могат да се движат свободно, а други не могат. Това подтиска хората, никой не иска да бъде на втора линия. Край на това второ място, заедно ще можем да се наслаждаваме на предимствата, които Шенген дава, да не говорим за ползите за икономиката”, каза в началото на изявлението си Орбан.

Втората тема са икономическите въпроси. Не е лесно един унгарец да държи дългосрочни връзки с България, защото много се променят условията, но благодаря на президента, че той винаги е бил една фиксирана точка на двустранните отношения, винаги ни е подкрепял в нашите стремежи да развиваме отношенията си. България винаги е била стратегическа точка за нашата сигурност, особено от старта на войната в Украйна“, продължи унгарският лидер.

България ще продължи да бъде надежден партньор в енергетиката, посочи домакинът Румен Радев.

„Споделяме убежденията, че приоритетно за Европа е постигането на мир на континента с водещата роля на дипломацията. Мир, без който е немислимо да говорим за сигурност и за устойчивост на социално-икономическото развитие“, каза още Радев.

Според Радев темата за мира трябва да е водеща за европейските лидери, наред с повишаването на европейската конкурентоспособност, връщането на благосъстоянието на европейските граждани във фокуса на общите политики, ефективното противодействие на нелегалната миграция, укрепването на християнските и семейните ценности.

Радев подчерта, че по време на председателството на България на Европейския съвет, с Орбан е установено ползотворно сътрудничество в редица важни за ЕС и нашите страни теми – от миграция и енергетика, до сигурността и войната в Украйна.

Президентът Радев поздрави Орбан за „трезвата му преценка за геополитическите процеси и предизвикателствата , пред които сме изправени“. „За ясната му визия за неговата страна и Европа, за смелостта му да отстоява своите позиции и за силното лидерство“.

Радев благодари на Орбан за председателството на Съвета на ЕС и за ролята за приемането на страната ни в Шенген.

„Това е наистина едно стратегическо постижение от огромна полза за икономиката и гражданите, не само на България и Румъния, а и за целия ЕС“, открои Радев.

Държавният глава подчерта, че страната ни ще продължи да бъде надежден партньор в енергетиката и гарант за сигурността на доставките и диверсификацията на енергоресурсите за нашите съюзници от Централна и Източна Европа. Предстои да подпишем и меморандум за разширяване на сътрудничеството в областта на свързаността и транспорта, за пристанищата Варна и Бургас, както и в сферата на отбранителната индустрия и туризма, посочи Радев.

За посещението на Орбан първи съобщи Епицентър. бг, позовавайки се на информация от бившия политик и конституционен съдия Георги Марков, който обяви, че унгарският министър-председател ще се срещне и с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.

Преди дни, попитан за визитата на Орбан и на какви теми ще разговарят, Борисов посочи: „Виктор Орбан ми е приятел, от 20 години го познавам – почти колкото мене си. Просто никой няма да изпусне шанса да стане лидер, когато другите са много слаби. Аз се радвам, че идва, радвам се, че ще мога да го видя, но пак казвам – ние бяхме лидерите, когато аз бях премиер на България“.

В същото време, от днес, 20 декември, влизат в сила новите американски санкции срещу руската „Газпромбанк“. На практика това означава, че се прекратява досегашният начин за плащане на вноса на руски газ по тръбопровод.

Вашингтон въведе нови сакнции на десетки руски банки заради войната в Украйна точно преди месец – на 21 ноември 2024 години.

Този ход, насочен към финансови институции и длъжностни лица, „ има за цел да намали и разгради още повече военната машина на Русия“, заяви министърът на финансите Джанет Йелън.

„Това широкообхватно действие ще направи по-трудно за Кремъл да заобикаля американските санкции и да финансира и оборудва своята армия“, добави тя. Последните санкции засегнаха Газпромбанк, най-голямата руска банка, която не бе блокирана преди това от САЩ, както и повече от 50 международно свързани руски банки.

Мерките обхващат и повече от 40 руски регистратори на ценни книжа и 15 руски финансови служители. Министерството на финансите на САЩ нарече Газпромбанк „канал за Русия за закупуване на военни материали за военните ѝ усилия срещу Украйна“.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button