Симеон II се надява на правителство на мнозинството: Всеки е длъжен да изпълни мисията си


„Денят на независимостта трябва да ни припомня, че сме независими, трябва да гледаме интересите на България, а и да не забравяме, че целите се постигат като сме обединени“.
Това коментира във Велико Търново бившият премиер Симеон Сакскобургготски.
„Независимостта беше блян за една нация. Мисля, че това е нещо, което е важно за всички нас. Радвам се, че честваме такъв празник, защото много пъти има и черни легенди около цар Фердинанд I. С годините може да оцени с какво е допринесъл той с модернизацията на държавата, а не с национални катастрофи, както някои казват“, добави Сакскобургготски.
Относно изборите той коментира:
„Дано да имаме редовно правителство със солидно мнозинство. Мисля, че всеки е длъжен да изпълни мисията или дейността, с която е бил натоварен“.
Бившият премиер Симеон Сакскобургготски участва в дискусия за юридическата легитимация на Велико Търново като историческа и духовна столица на България. В срещата участваха водещи юристи, конституционни съдии, историци и експерти от различни области, които в деня на Българската независимост обсъждаха правното положение на Велико Търново. След решението на Народното събрание през 2019 година градът да получи статут на Историческа и духовна столица на България.
Преди срещата Симеон Сакскобургготски, внук на цар Фердинанд, обявил Независимостта на България във Велико Търново на 22 септември 1908 година, коментира, че е важно да помним, че сме независима нация и да сме обединени. „Ние сме в Европейския съюз и трябва да се съобразяваме с правилата на този интересен и солиден клуб, но същевременно да преследваме интересите на България в този контекст“, каза той.
Попитан дали Велико Търново, като историческа и духовна столица на България трябва да бъде по-различен в правно отношение от другите градове, той отговори, че това е въпрос на полемика, но решението трябва да бъде практично и целесъобразно.
В рамките на кръглата маса историците проф. Пламен Павлов, проф. Петко Петков и проф. Милко Палангурски от Великотърновския университет очертаха ролята на старата българска столица във всички исторически периоди от развитието на България.
Важно е да се изясни бъдещето на Велико Търново като градски център и културно-историческо средище на българската история. Българската държава трябва да вземе ясни мерки и решения какво ще прави със своето огромно културно-историческо наследство. Има нужда от голям обществен дебат и законодателен ремонт, заяви проф. Палангурски.
Велико Търново има такова духовно и историческо наследство, което предполага неговото отбелязване в Конституцията, според бившия председател на Конституционния съд проф. Борис Велчев. Той посочи, че това няма да е лесен процес и няма да бъде достатъчно само като отбелязване в последната глава десета на Конституцията. По думите му ще е важно да бъде изпълнен със съдържание подобен текст. Той даде пример и с това, че във Велико Търново може да се премести централата на Конституционния съд.
Всички гледни точки ще бъдат събрани и анализирани от Сдружението „Велико Търново – историческа и духовна столица на България“, по чиято инициатива се осъществява срещата, посочи заместник-кметът на Велико Търново Нейко Генчев, който е член на сдружението. Кметът Даниел Панов изрази надежда по-скоро статутът на Велико Търново да се изпълни с конкретно съдържание и с ангажимент от страна на държавните институции.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!
Източник ЕПИЦЕНТЪР