Радев към партиите: Колко избори правим, все сте вие тука – същите! Идея за нов премиер още няма


След консултациите между държавния глава Румен Радев и представители на парламентарните политическите сили ситуацията в държавата не се проясни.
Все още не ясно кой ще е служебен министър-председател, нито кога ще е датата на изборите.
Разговорите на „Дондуков“ 2 продължиха 40 минути.
Започвам по същество, защото на практика предизборната кампания започна. Ще помоля за точност, за придържане към темата и аргументиране. 50-то НС не успя да излъчи правителство и ние отиваме към поредните предсрочни избори, но за да насроча дата за тези избори, съгласно мой указ и както е по Конституция трябва да се проведат тези консултации, да се определи кандидат за служебен министър-председател.
Съгласно промените, които приехте в парламента моите възможности за избор на служебен министър-председател са ограничени. Аз пристъпих към разговори с всички потенциални кандидати, както е по списъка, които разговори не са приключили окончателно. Но мое убеждение е, че не можем да бавим повече процеса и не трябва да го бавим. Трябва да има яснота в държавата по отношение на нейното управление. И затова Ви поканих на тези консултации. Очаквам да чуя Вашите становища и как виждате пътя напред.“, започна Радев.
Има и други освен Димитър Главчев, които искат да поемат поста служебен премиер, заяви президентът Румен Радев в началото на консултациите с парламентарните групи в 50-ото Народно събрание. Те са във връзка с назначаването на служебно правителство.
В хода на разговора на „Дондуков“ 2 лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов директно попита кога ще прави своя партия и защо мисли, че и следващият парламент ще е налице същата патова ситуация.
Причина бяха точните думи на Радев, че „като свършат изборите конфигурацията ще е същата или подобна“. Лидерът на „Възраждане“ се обяви против тази мантра и придова Радев да каже откъде знае, че нещата ще са същите.
Президентът избра да отговори с шега: „Колкото избори правим, все вие сте тук, същите.“
И думите му предизвикаха шумен смях.
От БСП и ГЕРБ предложиха предсрочните парламентарни избори да са на 20 октомври. Радев коментира, че, ако се приеме тази дата, новият служебен кабинет трябва да положи клетва пред Народното събрание на 20 август. А то е решило от 17-и да излезе във ваканция.
„Знам, че времето е ценно, защото на практика предизборната кампания започна. За съжаление 50-ото НС не успя да излъчи правителство и отиваме към поредните предсрочни избори. За да насроча дата за тях трябва да се проведат тези консултации, да се определи кандидат за служебен министър -председател. Негова задача е провеждането на честни, прозрачни, открити избори. Съгласно приетите промени в Конституцията възможностите ми са силно ограничени.- Пристъпих към разговор с всички потенциални министър-председатели. Тези разговори не са приключили окончателно. Убеждението ми, че не трябва да бавим повече процеса. Трябва да има яснота“, каза в началото на разговора Румен Радев.
Росен Желязков, който представлява най-голямата парламентарна група – тази на ГЕРБ-СДС, заяви, че независимо от противоречивите оценки за промените в Конституцията, според него трябва по-ангажираност към Конституцията и принципите на правовата държава. „Нашето категорично мнение е, че политическите групи и представители в НС не бива да се месят в тези компетенции и правомощия какъв трябва да бъде кабинетът и какви трябва да са премиера и министрите, тъй като това са във вашите правомощия“, коментира още Желязков.
Той изрази задоволство от позицията на Радев, с която е защитил духа на парламентаризма да не се допуска председател на НС да е дело на „политически инженеринг“.
Николай Денков пък каза, че ПП-ДБ нямат доверие на Калин Стоянов като вътрешен министър. Той заяви, че не искат да се бъркат в правомощията на президента.
„Единственият коментар, който ще си позволим, е свързан с основното задължение на този служебен кабинет – той трябва да организира честни избори.И друг път сме казвали, че ние нямаме доверие в сегашния вътрешен министър Калин Стоянов. Това не е само защото съм работил с него, имам достатъчно информация и лични впечатления, че има проблем в това отношение, но също така има данни, за които смятаме, че имаме основание за това. Нашият призив е когато обсъждате със следващия министър-председател състав на кабинета да вземете предвид това“, коментира още Денков.
Президентът поясни, че е нелепо да се твърди, че ще бъде подменен служебният премиер. „Така не може да се говори за председател на Народното събрание. Политикът трябва да работи с визия напред, когато се избираше председател на НС. Моята позиция е била в защита на парламентаризма“, подчерта той.
Третата по сила група в парламента „Възраждане“ бе представена от партийния лидер Костадин Костадинов, който бе придружен от депутата Петър Петров.
„За нас на практика в момента няма подходяща фигура за министър-председател, така че честно казано и тази консултация е абсолютно безсмислена, защото тя е част от една безсмислена процедура, която беше направена, за да ограничи правомощията на президентската институция“, каза Костадинов.
Йордан Цонев от ДПС заяви: „Няма как да подмина нелепостта на обсъждането на председателя на нашата парламентарна група точно тук. И второ – да се говорят откровено неистини. От уважение към вас и институцията ви, моля да не допускате тази грешка. Ще отбележа само, че Домовата книга няма никакво отношение към господин Пеевски. Това мога да го докажа съвсем лесно, но не е предмет на консултациите“.
По предмета на консултациите – нашето мнение е, че парламент, в който няма определено мнозинство по отношение на законодателството, бюджета и изпълнителната власт е меко казано опасен. Защото създава лошо законодателство, дори на моменти вредно, некачествено. В последните 3-4 години сме свидетели как финансовата стабилност е взривена от популизъм. Най-лесно е да бъдем популисти, като никой не носи отговорност“, каза още Йордан Цонев от ДПС.
Тошко Йорданов (ИТН) пък посочи, че ситуацията с избора на домовата книга е бил направен от ПП-ДБ и ГЕРБ, като още тогава от ИТН са заявили, че в нея са предимно хора, близки до ГЕРБ.
„Защо господин Главчев не е тук, защото ситуацията е малко по-различна от предишния път. Преди само и единствено господин Главчев прие този ангажимент – това е труден и много важен ангажимент. Сега не е само той. Имаме и други хора, които са изявили готовност. Не споменавам имена, не искам предварително да хвърлям хора в публичното пространство. На базата на тези консултации и още разговори с тях, аз ще взема своето решение. Надявам се възможно най-бързо и ще обявя съответно веднага датата на изборите“, коментира Радев.
Радев отговори на Денков, че не се е месил в работата на Главчев, който сам си е избирал кабинета – с изключение на избора на Митов, който като зам.-председател на партия няма как да бъде външен министър.
Разговорите се провеждат, след като и третият мандат за съставяне на правителство се оказа неуспешен.
На 1 юли Румен Радев връчи първия мандат на кандидата за министър-председател, издигнат от ГЕРБ-СДС – Росен Желязков, който веднага предложи структура и състав на Министерски съвет. Два дни по-късно парламентът не го избра за премиер. На 22 юли от „Продължаваме промяната-Демократична България“ получиха и върнаха веднага неизпълнен втория проучвателен мандат за съставяне на правителство. „Има такъв народ“ върна на президента неизпълнен третия мандат за съставяне на правителство на 5 август.
Съгласно чл. 99 от Конституцията, след като не е постигнато съгласие за правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател, назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок. След промените в Конституцията за служебен министър-председател държавният глава може да избира измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка (БНБ), председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.
В момента няма нито омбудсман, нито заместник.
Източник ЕПИЦЕНТЪР