Песков: Черно море никога няма да бъде „море на НАТО“


Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков декларира днес, че Черно море никога няма да бъде „море на НАТО“, предаде Ройтерс.
Той заяви това, след като украинският външен министър Дмитро Кулеба призова Северноатлантическия пакт да играе по-голяма роля за сигурността в региона.
Черно море е инструмент за превръщането на цяла Европа в мирна и ориентирана към бъдещето. За съжаление, това също е демонстрация на това колко бързо могат да се влошат нещата, ако човек пренебрегне заплахите. Време е да превърнем Черно море в това, в което се превърна Балтийско море, море на НАТО, добави той.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков бе категоричен, че Черно море никога не може да бъде море на НАТО. Това е споделено море, то трябва да бъде море на сътрудничество, взаимодействие и сигурност за всички крайбрежни държави. И тази сигурност е неделима, допълни той.
Черно море и неговото украинско крайбрежие бяха решаващи театри на войната след нахлуването на Русия в Украйна миналата година. Както Москва, така и Киев разчитат на морето за търговия, включително доставка на зърнени пазари като два от най-големите износители на храни в света. Руска блокада заплашваше да предизвика глобална продоволствена криза миналата година, докато ООН и Турция не сключиха споразумение за запазване на пристанищата отворени, което все още е в центъра на вниманието на дипломацията.
Трябва заедно да решим общия руски проблем. Например подкрепям експертната идея за интегриране на системите за противовъздушна и противоракетна отбрана на Украйна с тези на черноморските и балтийските съюзници в НАТО, посочи Кулеба.
Черноморският флот на Русия е базиран в Крим, който Москва анексира през 2014 г. От миналогодишната инвазия Москва превзе цялото крайбрежие на Азовско море, което се отваря към Черно море, но нейното настъпление по крайбрежието на Черно море беше спряно на около 130 км източно от главното пристанище на Украйна Одеса.
В северната част на Европа картата на сигурността около Балтийско море беше преначертана през последната година от решението на Финландия и Швеция да кандидатстват за присъединяване към НАТО, оставяйки Русия скоро да бъде единствената крайбрежна страна извън западния военен алианс.
Заявленията на Украйна и Грузия за присъединяване към НАТО ще имат същото въздействие върху Черно море, където България, Румъния и Турция вече са членове.
Според Кулеба предстоящата среща на върха на НАТО във Вилнюс е възможност членство на Украйна в НАТО да се придвижи напред.
Говорителят на Кремъл каза още пред медиите, че не следи здравословното състояние на изтърпяващия присъда руски опозиционер Алексей Навални, след като негови сътрудници обявиха, че здравето му се е влошило. Той посъветва журналистите да отправят въпросите си за здравословното състояние на Навални към руската Федерална служба за изпълнение на наказанията.
Кремъл отрече руският президент Владимир Путин лично да е наредил ареста на репортера на в. „Уолстрийт джърнъл“ Еван Гершкович, който беше задържан в Русия миналия месец по обвинения в шпионаж.
„Не, това не влиза в прерогативите на президента. Спецслужбите са си свършили работата. И нека кажа още веднъж, бих искал да ви напомня, че този журналист е бил заловен на местопрестъплението“, подчерта Песков.
„В момента няма насрочена дата за каквито и да било телефонни разговори между лидерите на Русия и Китай“, отговори той на журналистически въпрос.
Песков каза, че не знае нищо за достоверността на информацията, изнесена от западни медии, които твърдят, че Путин е организирал среща между собственика на „Вагнер“ Евгений Пригожин и руския министър на отбраната Сергей Шойгу за уреждане на конфликта между тях. „Не зная нищо по този въпрос“, заяви той.
Песков каза още, че се разглежда темата за признаване на действията на нацистка Германия по време на Втората световна война за геноцид срещу народите на Съветския съюз.
„Тази тема присъства в дневния ред, тя е доста чувствителна за обществото ни, за нашата страна“, заяви говорителят на руския президент. Той добави, че „както и преди, се разглеждат различни варианти (за възможно приемане на документи), но не са взети никакви решения по този въпрос“.
Епицентър