Закон и Ред

Прокуратурата продължава разследването срещу братя Бобокови

Прокуратурата продължава разследването срещу братя Бобокови, става ясно от съобщение на СГП.

Софийска градска прокуратура (СГП) продължава разследването срещу А.Б. и П.Б., както и срещу други лица, които бяха обвинени от Специализираната прокуратура за участие в група за нерегламентирано управление на опасни отпадъци.

СГП припомня, че по това досъдебно производство А.Б. е обвинен за това, че е ръководел организирана престъпна група, чрез която в период от около пет години, с користна цел, са извършвани престъпления по чл. 282 (престъпление по служба); чл. 311 (лъжливо документиране); чл. 353б (управление на отпадъци не по установения ред, с което е създадена опасност за живота или здравето на другиго или за причиняване на немаловажни вреди за околната среда); чл. 353в (управляване на отпадъци не по установения ред) и чл. 353г (трансграничен превоз на опасни отпадъци в нарушение на установения ред), както и за това, че е избегнал установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери (чл. 255, ал. 3 от НК). П.Б. е обвинен за участието си в организираната престъпна група:

https://prb.bg/sgp/bg/news/aktualno/61312-sofiyskiyat-gradski-sad-dade-hod-na-deloto-sreshtu-obvinenite-ot-spetsializirana

Софийска градска прокуратура с постановление прекрати друго наказателно производство, водено срещу П.У. и П.Б. за други престъпления.

Делото, което е прекратено, е образувано на 18.06.2020 г. по отделени материали от досъдебно производство на Специализирана прокуратура и е водено за престъпление по чл. 321, ал. 6 от НК.  

В хода на разследването са събирани и проверявани доказателства за това дали за времето от месец ноември 2019 г. до края на месец януари 2020 г. в гр. Русе и гр. София е сговорено с едно или повече лица да бъдат извършвани в страната или чужбина престъпления по чл. 304б от НК, за които е предвидено наказание лишаване от свобода повече от 3 (три) години и чрез които се цели да се набави имотна облага или да се упражни противозаконно влияние върху дейността на орган на властта.

В хода на разследването в качеството на обвиняеми са били привлечени П.Б. и П.У. – за престъпен сговор (чл. 321, ал. 6 от НК) и за престъпления по служба (чл. 282, ал. 2 от НК).

От събраните при условията и по реда на НПК доказателства е било установено, че деянията не съставляват престъпления.

Припомняме:

Разследването срещу Бобокови започна преди повече от две години. В началото материалите бяха внесени в спецсъда, но след закриването му бяха прехвърлени в Софийския градски съд.

В крайна сметка те бяха обвинени за участие в престъпна група заедно с някогашния зам.-министър околната среда Красимир Живков и още няколко души. Тезата на прокуратурата е, че са участвали в схема, чрез която у нас незаконно са били складирани и заравяни тонове опасни отпадъци от завода им за производство на акумулатори „Монбат“.

Двамата са собственици на производителя на акумулаторни батерии „Монбат“ и на компанията за производство на моторни масла „Приста Ойл“.

Бобокови бяха арестувани още в края на май 2020 г.

– Атанас Бобоков беше пуснат от ареста през ноември 2020 г. срещу внушителна гаранция от 2 млн. лв. Тя беше намалена до 800 000 лв., а днес съдът я е свалил на 50 000 лв.

– Пламен Бобоков излезе от ареста през юни 2020 г., също срещу гаранция над 1 млн. лв.

Акцията срещу тях прерасна в прокурорска атака срещу съветници на Румен Радев, които се оказаха в преки контакти с Бобокови.
През 2021 г. обаче и Пламен Бобоков, и секретарят по правни въпроси на президента Пламен Узунов осъдиха МВР за незаконни арести, а по-късно и прокуратурата – за бездействие по повдигнатите им обвинения за предполагаема търговия с влияние и престъпления по служба.

В първото дело за нелегалните отпадъци има още четирима подсъдими:
– Красимир Живков – бивш зам.-министър на околната среда в екипа на Нено Димов от кабинета „Борисов 3“;
– Ирена Христова – РИОСВ-Плевен
– Николай Миховски – собственик на фирма за преработка на отпадъци от Плевен
– Васил Коцев – собственик на фирма за преработка на отпадъци, приближен на Красимир Живков

Други трима души подписаха извънсъдебни споразумения с прокуратурата, като се признаха за виновни по повдигнатите обвинения още по време на съществуването на Спецсъда.

– Един от тях – Васил Богданов, бивш директор на фирмата „Монбат рисайклинг“ на Бобокови – беше намерен мъртъв в производствена база в Долна баня в края на февруари 2021.
– Богданов беше свидетелствал, че е принуждаван да подписва документи за третиране на опасни отпадъци в нарушение на законите след натиск от страна на МОСВ – твърдение, което Атанас Бобоков отричаше.

По делото „Боклукгейт“ прокуратурата е внесла обвинителен акт от близо 1000 страници, става ясно от определението на съдийския състав Калин Калпакчиев, Весислава Иванов и Величка Цанова. Въпреки обема му обаче обвиненията остават неясни и не са посочени ключови подробности относно предполагаемите престъпления.

Related Articles

Back to top button